Jak przebiega due diligence?

Due diligence to kompleksowa analiza przedsiębiorstwa, dzięki której łatwiej jest ocenić jego mocne i słabe strony. Wiele osób myli opisywane badanie z klasycznym audytem. Trzeba podkreślić, że w tym przypadku mamy do czynienia z badaniem każdego obszaru działalności. Audyt weryfikuje jedynie konkretny dział np. księgowy, co zwykle okazuje się nieskuteczne.

Zabezpieczenie interesów firmy

Analiza due diligence zwykle zlecana jest przez potencjalnego inwestora, który pragnie odkupić firmę, czy też udziały. Będąc właścicielem przedsiębiorstwa możemy nie zgodzić się na przeprowadzenie kontroli. Należy jednak wziąć pod uwagę, że przez to będziemy niewiarygodni. Damy do zrozumienia, że mamy coś do ukrycia. Firmy, które posiadają ugruntowaną pozycję na rynku nie muszą obawiać się badania.

Jeśli wyrazimy zgodę na analizę due diligence, to zadbajmy o zabezpieczenie wrażliwych danych firmy. Musimy pamiętać, że osoby kontrolujące będą miały wgląd do prywatnych informacji. Właśnie dlatego powinny być one odpowiednio zabezpieczone. Musimy podpisać umowę, która chroni interesy naszej firmy.

Współpraca z kontrolerami

Osoby przeprowadzające badanie due diligence to doświadczeni fachowcy, którzy rzetelnie wykonują swoje obowiązki. Jeśli wyraziliśmy zgodę na analizę kondycji naszej firmy, to nie możemy utrudniać jej wykonania. Powinniśmy udostępniać niezbędną dokumentację, na podstawie której możliwa jest ocena rzeczywistego stanu działalności.

Próba ukrycia nieprawidłowości z pewnością się nie uda. Jeśli więc chcemy ukryć pewne kwestie przed inwestorem, to nie powinniśmy godzić się na due diligence. Jest to badanie wyłącznie dla uczciwych przedsiębiorców, którzy nie mają niczego do ukrycia.

Przedstawienie wyników

Długość badania due diligence to kwestia indywidualna. W niemal każdym przedsiębiorstwie wygląda ono nieco inaczej. Duży wpływ na to ma wielkość firmy, czy też jej struktura organizacyjna. Warto przed rozpoczęciem prac zapoznać się z przewidywanym terminem ich ukończenia.

Analiza due diligence może umocnić naszą pozycję w oczach inwestora. Dzięki niej będziemy mogli wynegocjować korzystniejsze warunki umowy. Wyniki przedstawione przez firmę zewnętrzną są wiarygodne, a więc nie można ich podważyć.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ