Kancelaria radcowska a adwokacka

Radca prawny bywa zamiennie nazywany adwokatem. Trzeba jednak wiedzieć, że nie są to dokładnie te same profesje, choć można je określić jako pokrewne. Co więcej – przedstawiciele obu tych zawodów często posiadają identyczne uprawnienia. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Adwokat a radca prawny – główne podobieństwa

Na początku należy podkreślić, że zarówno adwokat, jak i radca wykonują zawody prawnicze. Osoby zajmujące się tego typu profesjami muszą więc posiadać odpowiednie kwalifikacje i wiedzę z zakresu prawa, stąd też jednych i drugich nazywa się po prostu mecenasami. Praca w obu zawodach wymaga ukończenia studiów wyższych, odbycia praktyki (czyli aplikacji) oraz zdania określonych egzaminów.

Podobieństwa wynikają również z wykonywanych usług. Kancelaria radcowska udziela konsultacji, wsparcia i porad prawnych oraz zajmuje się pismami procesowymi. Dodatkowo przedstawiciele tego fachu występują jako pełnomocnicy lub obrońcy w czasie rozmaitych procesów sądowych. Dokładnie takie same czynności może wykonywać adwokat.

Ochrona klienta

Nie można również zapomnieć, że oba opisywane zawody wiążą się także z koniecznością posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Każda kancelaria radcowska lub adwokacka dba o to, aby interesy klienta zawsze były w możliwie największym stopniu chronione. W razie popełnienia przez mecenasa błędu lub wystąpienia innych niewłaściwych rezultatów jego działania, osoba korzystająca z jego usług jest odpowiednio zabezpieczona.

Dodatkowo warto wspomnieć, że decydując się na wizytę w kancelarii radcowskiej, można liczyć na pełną poufność. Podobnie jest z adwokatami – każdy mecenas zobowiązany jest w swojej pracy do tzw. tajemnicy zawodowej. Klient ma więc zagwarantowane to, że informacje, które przekaże prawnikowi, pozostaną tajne.

Różnice

Największa różnica wynikająca z wykonywania obu profesji wiąże się z występowaniem przed sądem w charakterze obrońcy podczas procesów karnych. W przypadku radcy prawnego możliwie jest to jedynie wtedy, gdy przedstawiciel tego fachu nie pozostaje w stosunku pracy.

Ponadto zajmowanie każdego z tych stanowisk regulowane jest zupełnie innymi przepisami. W praktyce dla klienta nie ma to jednak większego znaczenia. Decydując się na usługi kancelarii radcowskiej, można mieć więc pewność, że otrzyma się w niej pomoc dokładnie taką samą, jak u adwokata.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ