opryszczka
fot. pixabay.com

Opryszczka to dolegliwość, która często bywa bagatelizowana. Wydaje nam się niegroźna, choć ze względów estetycznych wolelibyśmy jej unikać. Dla niektórych osób opryszczka może jednak stanowić pewne zagrożenie. Sprawia tez dyskomfort, ponieważ na ogół jest bolesna. Warto więc podjąć jej leczenie od razu, a także na ile to możliwe zapobiegać zarażeniu. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/opryszczka-zapobiegac-leczyc/

Profilaktyka

Opryszczka wywoływana jest przez wirus opryszczki HSV. Jest więc ona zaraźliwa.  Najczęściej zarażamy się nią poprzez kontakt z inną osobą zarażoną np. Podczas pocałunku czy też z jej rzeczami osobistymi jak łyżka, naczynia, szczoteczka i inne przedmioty, mające styczność z ustami zarażonego. Najprostszym sposobem na uniknięcie opryszczki jest  ścisłe przestrzeganie zasad higieny. Często jednak mimo ich stosowania zarażamy się poprzez kontakt z drugą osobą. Opryszczka nie od razu się uwidacznia, a wirus jest obecny nawet po zagojeniu się zmian skórnych. Wirus jest aktywny prawie u 80 % społeczeństwa, a uwidacznia się jedynie u połowy z nich. Osoba zakażona pozostaje nosicielem wirusa już na zawsze. Lokuje się on w zakończeniach nerwowych i daje o sobie znać wówczas, gdy organizm jest osłabiony, spada jego odporność szczególnie podczas przeziebienia czy innych infekcji. 

Przebieg zarażenia

Opryszczka ma postać małej bolesnej grudki zlokalizowanej w okolicach ust czy nawet nosa. Pęcherzyk wypełniony jest bezbarwnym płynem, po kilku dniach pęka tworząc bolesną rankę. Nieodpowiednia pielęgnacja na tym etapie może prowadzić do powstania brzydkiej blizny. Opryszczka na ogół nie niesie za sobą poważnych konsekwencji. Wyjątkiem jest zakażenie opryszczką oka, które zwiększa ryzyko opryszczkowego zapalenia opon mózgowych. Opryszczka jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży, może być przyczyna powikłań. 

Leczenie opryszczko

Opryszczkę leczy się maściami, które można kupić w aptece bez recepty. Mają one często postać sztyftu, maści do miejscowego smarowania. Warto również wzmocnić organizm w walce z tym wirusem podając leki przeciwwirusowe. Miejscowo dobrze sprawdza się również smarowanie zmienionego miejsca zwilżoną tabletką polopiryny. 

Przeczytaj też: http://antycenzor.pl/jak-lagodzic-bol-gardla/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ