Jak czytać skład karmy dla psów

Odpowiednio zbilansowana dieta psa stanowi bardzo ważny aspekt jego życia. Opiekowanie się czworonogiem to nie tylko wspólna zabawa i długie spacery. To również zapewnienie mu wszystkiego, czego potrzebuje do tego, aby prawidłowo się rozwijać. Jednym z kluczowych elementów jest karma dla psa. Którą wybrać? Na co zwracać uwagę przy jej zakupie? Z tymi wątpliwościami zmaga się pewnie wielu właścicieli. A wystarczy zaczerpnąć trochę wiedzy, aby zapewnić swojemu pupilowi nie tylko smaczne, ale przede wszystkim pożywne jedzenie.

Karma dla psa – sucha i mokra

Gotowe jedzenie dla zwierząt występuje pod dwiema postaciami – suchej i mokrej. Generalnie, ta druga jest lepsza dla czworonogów, albowiem jest nie tylko mniej przetworzona, ale również lepsza do spożywania. Karma w puszce z uwagi na fakt, że jest wilgotna, nie powoduje wzmożonego picia, jak dzieje się to w przypadku suchych karm dla psa. Co więcej, równie godny podkreślenia jest także sposób jej produkcji, eliminujący konieczność stosowania wypełniaczy. Nie znaczy to jednak, że każda sucha karma dla psa jest szkodliwa. W tym przypadku, jak i w każdym innym, wiele zależy od jej jakości, składu i sposobu przetworzenia.

Skład jako najważniejszy czynnik, na który należy zwrócić uwagę

W sprzedaży znaleźć można wiele karm dla psów. Jednak jak spośród gąszczu produktów wybrać te, które okażą się najlepsze dla naszego pupila? Czy sugerowanie się marką lub opakowaniem jest wystarczające? Oczywiście, że nie! Wielu producentów stosuje rozmaite chwyty, aby przyciągnąć uwagę klienta, chociażby pisząc, że karma jest z wołowiną. W rzeczywistości zawartość mięsa jest znikoma i wielokrotnie pochodzi z odpadków. Jak zatem czytać skład, aby wybrać dla swojego zwierzaka najlepszej jakości produkt?

Po pierwsze – mięso. To najważniejszy składnik diety psa i jednocześnie kluczowy czynnik, na jaki należy zwrócić uwagę szukając idealnej karmy. Generalnie, im więcej go w składzie, tym lepiej. Takim absolutnym minimum powinno być 50 %. Lepiej nie sięgać po produkty, które nie wykazują procentowego udziału danego składnika żywieniowego w składzie.

Po drugie – wypełniacze. Ich mianem określamy wszystko to, co nie jest mięsem, a znajduje się w karmie dla psów. Dobrymi substytutami są owoce i warzywa. Do niezbyt polecanych zalicza się kukurydzę, pszenicę i ryż.

Ostatni element stanowią dodatki. Mowa oczywiście o takich składnikach, jak tauryna czy chondroityna, których obecność ma zapewnić lepsze zdrowie pupilowi. Oprócz tego w karmach dla psów znaleźć można witaminy i minerały.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ