Żadna strona internetowa nie może funkcjonować bez hostingu. Im jest on lepszy, tym szybciej działa serwis www i nie dochodzi do przerw technicznych. W jaki sposób wybrać jednak dobry hosting? Trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Serwisy internetowe stają się coraz większe i korzystają z coraz bardziej zaawansowanych technologii. To wymaga jednocześnie wsparcia coraz lepszego hostingu. Dlatego przy jego wyborze nie należy się spieszyć. Przede wszystkim trzeba określić potrzeby naszego serwisu internetowego i jego ewentualny rozwój w najbliższym czasie. Dzięki temu dowiemy się, czego tak naprawdę szukamy. Zacznijmy jednak od początku.
Hosting hostingowy nierówny
Zanim zastanowimy się, na co zwracać uwagę, wybierając hosting, warto w kilku słowach wyjaśnić ten termin. Hosting to nic innego jest miejsce na serwerze, czyli komputerze, który jest przez cały czas podłączony do internetu. Dzięki temu hostingowana strona www jest dostępna bez względu na porę dnia czy dzień tygodnia. Hosting znajdziemy w ofercie wielu renomowanych dostawców usług internetowych (np. Domeny.pl). Zazwyczaj można wybierać między różnymi pakietami hostingu. Warto jednak analizować dokładnie te oferty, ponieważ hosting hostingowi nierówny. Do tego warto wybierać hosting w pakiecie z innymi usługami, ponieważ jest to korzystne finansowo. Niskiej jakości usługa hostingowa może prowadzić do częstych awarii strony internetowej, a ponadto może powodować wolne ładowanie witryny www.
Wybieramy hosting – na co zwracać uwagę?
Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto poświęcić czas na dokładne przeanalizowanie różnych ofert hostingu i ich porównanie. Jeśli nasz serwis nie jest duży, można na początek zdecydować się na mały pakiet hostingu. Wraz ze wzrostem serwisu możliwe będzie przecież przejście na hosting o lepszych parametrach, a z czasem być może również na serwer VPS. Gdy planujemy uruchomić więcej niż jedną witrynę www, powinniśmy zwrócić uwagę na ilość dostępnych domen w ramach danego pakietu hostingowego. Ważny jest także limit dostępnej przestrzeni dyskowej oraz limit miesięcznego transferu (popularne serwisy zużyją go więcej). Istotne są również kwestie związane z backupem, czyli kopiami zapasowymi. Trzeba je robić na wypadek awarii. Ponadto ważna jest ochrona antyspamowa i antywirusowa oraz przed atakami DDoS, jaką zapewnia dostawca hostingu.
Najlepsze rozwiązanie to skorzystanie z oferty, która pozwala testować za darmo określony hosting przez pewien czas (np. 2 tygodnie lub miesiąc). Dzięki temu będziemy mogli przekonać się w praktyce, czy dany pakiet hostingowy rzeczywiście spełnia nasze wymagania i jest bezawaryjny.