Program do fakturowania

Faktura VAT wystawiana ręcznie to już archaizm. Teraz wszystkie sprawy związane z działalnością firmy wykonywane są przez Internet. Istnieje wiele różnych programów do fakturowania. Niektóre są darmowe, a inne płatne. Ale który program jest najlepszy? Jaki wybrać?

Program do fakturowania – zalety

Programy do faktur to narzędzia, które dostępne są on-line. Czyli jest łatwy i szybki do niego dostęp. Oczywiście można z niego korzystać ze wszystkich urządzeń, w których jest Internet, a więc nawet i z telefonu. Program do fakturowania jest niezawodny, a przy tym zapewnia bezpieczeństwo danych.

Programy takie są niezależne od urządzeń, na których są używane. Dlatego też dane wprowadzane do programu są bezpieczne. Zaletą programów do faktur on-line jest także to, że dane przechowywane są w chmurze. Powoduje to, że wszelkie zapisane dane nie ulegną zniszczeniu, ani skasowaniu, co miejsce może mieć w przypadku dysku komputerowego.

Jaki program do fakturowania wybrać?

Istnieje wiele różnych programów. Jedne są płatne, a niektóre darmowe. Darmowe wersje mają zazwyczaj ograniczone nieco funkcje, a także ograniczona jest ilość wystawianych faktur miesięcznie. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla jednoosobowej działalności, która jest niewielka.

Można także wypróbować dany program za darmo, a potem wykupić wersję płatną, jeśli program będzie dla danego przedsiębiorstwa odpowiedni. Płatne programy zazwyczaj posiadają znacznie więcej funkcji, które nie są związane z fakturami. Dlatego wybór programu zależy tylko i wyłącznie od wielkości danej działalności oraz jej potrzeb.

Jakie funkcje posiadają programy do wystawiania faktur?

Oczywiście głównymi funkcjami jest wystawianie wszelkiego rodzaju faktur, paragonów, dostaw wewnątrzwspólnotowych czy not korygujących. Można także w takim programie tworzyć oferty i zamówienia dla kontrahentów, grupować dokumenty, czy generować rejestry VAT.

W bardziej rozwiniętych programach można również generować dane e formie Jednolitego Pliku Kontrolnego w przypadku kontroli skarbowej, bezpośrednio wysyłać pliki JPK do Ministerstwa Finansów w oparciu o podpis elektroniczny, na ePUAP, czy podpis kwalifikowany. Naturalnie to tylko niektóre z funkcji, które posiadają programy. Dlatego warto z nich korzystać, gdyż bardzo ułatwiają codzienne funkcjonowanie firmy.

Artykuł powstał woparciu o materiały znalezione na afaktury.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ