Ciało człowieka zbudowane jest z wielu elementów, narządów oraz organów. Jednym z ważniejszych układów ludzkiego organizmu jest układ krwionośny. Stanowi go sieć żył i tętnic, które niekiedy ulegają uszkodzeniu lub różnego rodzaju stanom zapalnym. Zaburzenia te należy w odpowiedni sposób leczyć, a wśród najbardziej popularnych zabiegów wykonywanych w ich obrębie jest poszerzanie i ich udrażnianie.
Jednym z popularnych działań jest zabieg skleroterapii. Czym jest skleroterapia? Na czym polega terapia? Jakie można wyróżnić wskazania do zabiegu skleroterapii? Jakie można uzyskać efekty?
Klinika wrosinski.pl to miejsce, w którym wykonywane są profesjonalne działania. Wspomniany zabieg dedykowany jest osobom, które borykają się m.in. z żylakami, pajączkami o różnym stopniu zaawansowania, żylakami nowotworowymi, problemami powstałymi po przebytych operacjach, nieładnym wyglądem skóry – od strony układu krwionośnego.
Czym jest skleroterapia i na czym polega sam zabieg?
Głównym zadaniem wykonywanym podczas terapii jest wstrzykiwanie do naczyń żylnych specjalnego preparatu. Po wykonaniu tej czynności, każdy pacjent musi zastosować tzw. kompresję, która pozwoli w prawidłowy sposób rozłożyć się substancji, jak również uniemożliwi ponowne tworzenie się zatorów. Sama skleroterapia jest bezbolesna, bezpieczna i dość komfortowa dla pacjenta. Czas trwania zabiegu to około 20 – 30 minut. Operacja nastrzykiwania powinna być powtarzana, a od wykonania nakłuć do kolejnego wprowadzenia substancji musi upłynąć minimum 7 dni.
Do zabiegu skleroterapii należy odpowiednio się przygotować. Przed wszczęciem postepowania każdy pacjent przechodzi szereg badań. Odbywa szczegółową rozmowę z lekarzem, podczas której dobierana jest najskuteczniejsza metoda leczenia. Na sam zabieg warto zabrać ze sobą badanie USG kończyn dolnych, zakupić i mieć przy sobie skarpety, pończochy lub rajstopy uciskowe – tzw. kompresję wybranego stopnia. Przed wykonaniem właściwego działania należy także odpowiednio się nawodnić – wypić około litra wody. Należy również pamiętać, aby nie golić miejsc, które będą poddawane zabiegowi.
Aby zabieg przyniósł oczekiwane efekty, należy również po nim postępować zgodnie z wytycznymi. Głównymi zasadami dotyczącymi pielęgnacji oraz wykonywania codziennych czynności są po zabiegu są:
– rezygnacja z sauny, basenu, solarium, krioterapii, i innych tego typu zabiegów,
– codzienny spacer – około 30 minut każdorazowo – zapobiega ponownemu zatkaniu się żył,
– utrzymywanie trybu życia,
– dobranie odpowiedniej diety,
– rezygnacja z wszelkiego rodzaju używek,
– noszenie akcesoriów uciskowych minimum 2 stopnia,
– chwilowa rezygnacja z ciężkiej pracy, wykonywania zaawansowanych ćwiczeń fizycznych, podnoszenia ciężarów,
– unikanie długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji,
– unikanie słońca,
– w przypadku pojawienia się zaczerwienienia lub innych zmian niezwłoczna wizyta u specjalisty,
– w przypadku bólu zaraz po zabiegu, zaleca się przyjmowanie środków przeciwbólowych,
– regularne kontrole lekarskie, itp.