zasłony zaciemniające

Każdy, kto podejmuje się samodzielnego urządzenia mieszkania czy domu staje przed wieloma problemami. Zmieszczenie w małym miejskim mieszkanku pralki i zmywarki, a do tego odpowiedniej liczby łóżek i szaf to nie lada wyzwanie: architekci i projektanci wnętrz co i rusz wymyślają nowe metody i sprytne rozwiązania pozwalające zmieścić jak najwięcej mebli na jak najmniejszej przestrzeni. Kompaktowe kuchnie, a coraz częściej aneksy kuchenne to już standard w miejskim budownictwie, podobnie jak małe łazienki, w których cudem udaje się zmieścić malutką pralkę.

Kolejnym wyzwaniem, przed jakim stajemy jako mieszkańcy miast są zanieczyszczenia. Chodzi tu nie tylko o smog, z którym umiemy coraz skuteczniej walczyć, a już na pewno jesteśmy coraz bardziej świadomi tego problemu, ale również o zanieczyszczenie hałasem i światłem (ang. noise and light pollution). Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że są to problemy wymyślone i wydumane przez oderwanych od rzeczywistości naukowców, jednak badania wielokrotnie i bezsprzecznie wykazały, że życie w otoczeniu, w którym nieustannie jesteśmy wystawieni na hałas i światło źle na nas wpływa. Ciągłe odbieranie bodźców dźwiękowych znacząco podwyższa poziom stresu i nie pozwala nam odpocząć, natomiast fakt, iż przez całą dobę jesteśmy wystawieni na światło, choćby i latarni za oknem, zaburza nasz naturalny rytm snu.

Na bezsenność cierpi co drugi Polak, a nic nie wskazuje na to, byśmy mieli chorować mniej. Wręcz przeciwnie, coraz większa część społeczeństwa skarży się na problemy ze snem. Powodów takiej sytuacji może być wiele, poczynając od zmieniającego się trybu życia, przez kumulujący się stres utrudniający zasypianie, po inne schorzenia czy wiek, jednak ważnym czynnikiem wpływającym na pojawienie się bezsenności jest światło. Sami możemy zaobserwować, że dużo trudniej jest nam zasnąć przy zapalonym świetle – niektórzy nie umieją tego w ogóle, innym przechodzi to nawet z łatwością, jednak generalnie rzecz biorąc lepiej zasypia się w ciemności.

A w mieście o ciemność trudno. Nawet w terenach niezurbanizowanych nie jest już wcale tak łatwo znaleźć ustronne miejsce z wygodną sypialnią pogrążoną w całkowitej ciemności. W każdym cywilizowanym miejscu przy drodze stawiane są latarnie, które świecą w nocy – to bardzo dobre dla kierowców, pieszych i innych użytkowników dróg, może być jednak problematyczne dla mieszkańców okolicznych domów, którzy próbują zasnąć. Na wsi czy w małej miejscowości, jeśli mieszkamy w domu, można go tak rozplanować, by okna sypialni wychodziły na podwórko czy też ogólniej, na stronę inną niż droga, przy której mieszkamy.

Co jednak zrobić w mieście, gdzie latarnie stoją wszędzie, a okna w mieszkaniach wychodzą na jedną, najwyżej dwie strony, a układ pomieszczeń często pozostawia wiele do życzenia? Jednym z rozwiązań mogą być zasłony zaciemniające. Można je kupić nawet w zwykłej hurtowni tkanin, a dopasowanie do wymiarów okna nie powinno stanowić żadnego problemu. Zapewnią nam zaciemnienie pokoju i nocny spoczynek, na jaki zasługujemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ