Fajka wodna popularnie zwana bongo, to rodzaj fajki do palenia różnego rodzaju ziół i tytoniu. Obecnie to jedno z najbardziej popularnych przedmiotów do palenia, które oferuje niemal każdy bongo sklep. Mało kto nie kojarzy jak wygląda fajka wodna, która jak się okazuje, nie jest wymysłem czasów współczesnych, ale ma już za sobą bogatą historię.

Co to jest bongo?

Już sama nazwa tej fajki wodnej pochodzi  z XVI wieku, a oznaczało nazwę fajni bambusowej używanej powszechnie w Azji południowej. Dziś w bongo sklep nie ma dostępnych takich przedmiotów, za to popularne są fajki szklane, czy akrylowe. Co to jednak jest bongo i do czego służy?

Bongo, to jedno z najpopularniejszych przedmiotów służących do palenia ziół i tytoniu. Najważniejszym jej zadaniem jest filtracja dymu przez wodę, dzięki czemu do płuc wprowadza się czystszy produkt, co jest szczególnie ważne na przykład w przypadku tytoniu, gdyż bongo pomaga usunąć toksyny. Badania pokazują, że fajka wodna, w której następuje filtracja przez wodę, może przyczynić się do zmniejszenia zachorowania na raka płuc, który jest tak popularny wśród palaczy. Woda, która jest umieszczona w bongo, ochładza także dym, dzięki czemu łatwiej jest się nim zaciągnąć bez groźby podrażnienia gardła i dróg oddechowych. Z badań wynika, że palenie z bongo ziół i tytoniu eliminuje aż 90% szkodliwych substancji.

Historia fajki wodnej

Urządzenie, które teraz można kupić niemal w każdym bongo sklep, ma swoją długą historię. Odkrycia archeologiczne pokazują, że bongo ma już kilkanaście tysięcy lat! Fajki wodę odkryto w etiopskich jaskiniach wykonane były z rogów zwierząt oraz ceramiki. Co jednak najważniejsze, fajki te miały układ zbliżony do współczesnego bongo, przede wszystkim posiadały one układ chłodzący.

Archeolodzy odnaleźli także w Rosji fajki wodne ze… złota, które jak się datuje pochodzą przed 2 tysięcy lat. Pokazuje to, że przedmioty, które służyć miały do palenia tytoniu i ziół, odnajdywane były w różnych rejonach świata, jednak przez tak szeroką różnorodność wyglądu bongo, nie można określić gdzie powstało jako pierwsze. Ikonografia pokazuje, że w podobnej postaci było ono już obecne w czasach starożytnych. Fajka wodna używana była wtedy przede wszystkim w celach rytualnych, ale i interaktywnych.

Dziś bongo można kupić w niemalże każdym sklepie z tytoniem. Najczęściej jest ze szkła, bo właśnie ten materiał nie koliduje z tytoniowym dymem i nie wchodzi z nim w negatywną interakcję.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ