sobota, Listopad 27, 2021

Co mówi o Polakach raport konsumpcji wina 2020/2021 r.?

0
Co mówi o Polakach raport konsumpcji wina 2020/2021 r.

Wino wyszło obronną ręką z zawirowań na rynku w 2020 roku. Euromonitor International podaje, że podczas gdy mocne alkohole i piwo traciły nabywców, Polacy wciąż kupowali wino.

Jakie zmiany w konsumpcji wina przyniosły ostatnie miesiące? Poznaj 6 nowych trendów w świecie wina.

1. Bąbelki przez cały rok

Musujące wina służą nam już nie tylko do wzniesienia toastu. Według danych NielsenIQ Polska stanowiła w ostatnim roku wyjątek pod względem wzrostu spożycia win z bąbelkami. W porównaniu do 2019 roku rynek tych trunków wzrósł zarówno ilościowo – o 15,3%, jak i wartościowo o 17, 5%.

Za tymi liczbami stoi przede wszystkim sukces Prosecco. Ciekawą nowością jest zarejestrowane  rok temu różowe Prosecco, powstające z domieszki 10-15% Pinot Noir do tradycyjnej Glery.

Większym niż w poprzednich latach zainteresowaniem cieszą się również szampan i hiszpańska Cava. Kupujemy także w znaczących ilościach wina musujące aromatyzowane.

2. Różowe wino na salony

Polska nie jest natomiast jedyna w swoim zainteresowaniu winami różowymi. Tak zwane „różowe szaleństwo” w błyskawicznym tempie wprowadziło wina różowe na salony. Jeszcze do niedawna trunek ten miał reputację kobiecego drinka, dzisiaj podaje go każda szanująca się restauracja. Co więcej, zestawia się go już nie tylko z deserami, ale również z wędlinami, owocami morza czy hamburgerami.

3. Spragnieni nowych smaków

Polacy nabrali też ochoty na kulinarne eksperymenty. Wraz z coraz większą wiedzą na temat win i foodpairingu, coraz chętniej sięgamy po szczepy i destynacje do tej pory u nas nieznane.
Co ciekawe, nie tylko dalekie, nietypowe regiony cieszą się rosnącą uwagą. Szukając nowych smaków, sięgamy też po produkty polskich winnic.

4. Stawiamy na jakość

Pijemy nie tylko więcej wina, ale też wybieramy trunki lepszej jakości. To tak zwana „premiumizacja”, która wynika z rosnących wymagań co do klasy produktu.
W dalszym ciągu jednak najczęściej w typowym koszyku Polaka znajdziemy wina w przedziale cenowym 20–30 zł.

5. Wino bez konsekwencji

Przyjemności ze smakowania wina nie chcemy okupować kacem czy koniecznością wracania  taksówką. Dlatego chętnie sięgamy po wina bezalkoholowe. To już nie tylko wybór dyktowany ograniczeniem zdrowotnym, ale często po prostu styl życia.

6. Więcej i łatwiej

Zwracamy uwagę nie tylko na trendy wokół samego wina, ale też rodzaju jego opakowania. Można wyróżnić w ostatnich miesiącach wzrost popularności win w kartonach o zwiększonej pojemności. Oprócz rozmiaru liczą się też względy praktyczne, na przykład butelki na zakrętki. W ten sposób łatwiej otworzyć, a także przechowywać wino.

Co mówią o nas najnowsze trendy winiarskie?

To ile i jakich win pijemy, świadczy o rosnącej w Polsce kulturze wina. Wybieramy wino coraz bardziej świadomie, a jednocześnie z przyjemnością dajemy się zaskoczyć nowym smakom.
Po zamknięciu się w domach w czasie pandemii wybija się pragnienie zabawy i lekkości. Ciężkie, czerwone wina zostają wyparte przez różowe i musujące alkohole.

Nie brakuje nam też praktyczności w podejmowanych wyborach. Sięgamy po bezalkoholowe wino, żeby po udanej kolacji z przyjaciółmi nie trzeba było dzwonić po kierowcę. Lubimy też wino w wygodnej butelce z zakrętką, a jednocześnie nie chcemy być ograniczani. Dlatego stawiamy na wino w kartonie, który starcza na dłużej.

Jak znaleźć dobrą, dobrze płatną pracę?

0
praca

Szczegółowe instrukcje, jak znaleźć dobrą, dobrze płatną pracę. W tym artykule dowiesz się, co jest ważne przy poszukiwaniu dobrej pracy, od czego zacząć, główne źródła, w których można znaleźć dobrą, dobrze płatną pracę, a także jakie zawody są dziś cenione i wysoko płatne.

Książki Francine Rivers – propozycja na jesienne wieczory

0
Książki Francine Rivers - propozycja na jesienne wieczory

Późna jesień często zmusza nas do refleksji, zadumy. Coraz krótsze dni, długie i ciemne wieczory, brak słońca – to wszystko sprawia, że stajemy się nieco bardziej otwarci na świat duchowy. Z drugiej jednak strony szukamy ciekawych tytułów książkowych, które pozwolą nam spędzić jesienne i zimowe wieczory w atrakcyjny sposób. Doskonałą propozycją są pozycje literackie napisane przez Francine Rivers – autorkę traktującą o wierze chrześcijańskiej, choć nie tylko.

Książki nie tylko dla wierzących

Francine Rivers przez długi czas żyła z dala od wiary – znaczną część jej życia wypełniały codzienne obowiązki, w tym pisanie romansów. Nie umiała ona odnaleźć Boga w codziennym świecie, pomimo iż wychowała się w domu zakonnym. Jej książki o tematyce chrześcijańskiej traktują oczywiście o miłości chrystusowej, której możemy doświadczyć w codziennym życiu, jednak z drugiej strony powinny po nie sięgnąć nie tylko osoby wierzące, ale również te, które poszukują sensu życia. Francine Rivers zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że nie każdy doświadczył bożej miłości, jednak każdy potrzebuje wiary i nadziei.

Książka do herbaty

Francine Rivers żyje dziś jak wiele osób w podobnym wieku, a jej książki – można powiedzieć – pisze samo życie. Warto więc sięgnąć po nie w jesienne i zimowe wieczory, gdy poszukujemy w pewien sposób sensu naszego istnienia. Francine Rivers wydawała wiele tytułów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. W książkach poruszane są bowiem różne tematy, przy czym pozycje literackie nie mają charakteru poradników. To właśnie jest w nich wspaniałe, bowiem Francine Rivers w pewnym sensie udziela nam porad, lecz robi to bardzo subtelnie, nie narzucając nikomu swojego zdania czy opinii na dany temat. Dlatego też po książki Francine Rivers warto sięgnąć w ramach oderwania się od codziennych problemów i przeczytać je na przykład do popołudniowej kawy czy herbaty.

Znane i cenione

Warto wspomnieć, że Francine Rivers jest cenioną na całym świecie autorką. Jej książki zostały przełożone na prawie trzydzieści różnych języków, w tym oczywiście język polski. Osoby, które nie mają czasu sięgnąć po jej tytuły bądź też mają problemy ze wzrokiem, które uniemożliwiają przyswajanie tekstu w formie pisemnej, mogą sięgnąć po audiobooki. Dzięki nim w tekst książki można wsłuchać się wszędzie – podróżując do pracy czy też wykonując podstawowe obowiązki domowe (gotując, prasując). Audiobooki z pewnością okażą się wartościowszymi pozycjami, niż na przykład seriale telewizyjne, programy czy filmy.

Krótka historia kontraktów futures

0
Krótka historia kontraktów futures

Rynek futures dla inwestorów i spekulantów

Dlaczego warto skorzystać z usług medycyny estetycznej?

0
Dlaczego warto skorzystać z usług medycyny estetycznej

Coraz więcej kobiet w ostatnim czasie ma bardzo poważne kompleksy na punkcie swojego wyglądu. Nie powinniśmy zapominać o tym, że bardzo często wielu specjalistów winą za taki stan rzeczy obarcza przede wszystkim różnorodne wzorce w prasie oraz telewizji. Wzorujemy się na bogatych osobistościach i gwiazdach wielkiego formatu, by wyglądać jak one.

Dlaczego pościele bawełniane są tak popularne?

0
Dlaczego pościele bawełniane są tak popularne

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się pościele bawełniane. Coraz częściej zdarza się, że wiele osób decyduje się na ich zakup, ponieważ to dzięki nim można doskonale udekorować naszą sypialnię. Jednak takie rozwiązania mają także inne zalety. Dlaczego więc warto zdecydować się właśnie na ten produkt? Co jest bardzo ważne w tym przypadku?

Dlaczego warto zdecydować się na ściany szklane?

0
Dlaczego warto zdecydować się na ściany szklane

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie zawsze możliwy jest podział określonej przestrzeni za pomocą tradycyjnej ściany działowej. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą okazać się ściany szklane. Dlaczego warto zdecydować się na wspomniane rozwiązanie?

Rękawiczki lateksowe bezpudrowe

0
Rękawiczki lateksowe bezpudrowe

W obecnych czasach, rękawiczki jednorazowe zrobione z lateksu to bardzo potrzebny element wyposażenia ochronnego w wielu branżach. Używamy ich w gastronomii, hotelarstwie oraz w medycynie. Tego typu rękawiczki skutecznie pozwalają zachować odpowiedni poziom czystości, higieny, a także chronią przed wszelakimi drobnoustrojami czy zanieczyszczeniami, które pojawić się mogą na dłoniach. Takie rękawiczki skutecznie będą chronić przed kontaktem z krwią, dlatego są stale używane przez medyków.

Kancelaria prawna, czyli prawnik na swoim

0
Kancelaria prawna

Prawo uznawane jest za jeden z najtrudniejszych kierunków studiów. Co ciekawe, każdego roku ilość chętnych na ten kierunek znacząco przekracza limit wolnych miejsc. Ukończenie studiów i aplikacji to ogromne wyzwanie. Uprawnia to jednak do otwarcia własnej kancelarii prawnej.

Czym jest system ERP?

0
Czym jest system ERP

Z tego artykułu dowiesz się, co to jest system ERP, do czego może zostać wykorzystany i jakie są jego kluczowe zalety. Zorientujesz się również jakie są koszty i sposoby wdrożenia tego systemu, dzięki czemu sam ocenisz, czy będzie to dobra inwestycja w twojej firmie.

ZOBACZ TEŻ