FARBOWANIE WŁOSÓW A ŁYSIENIE ANDROGENOWE

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe to proces utraty włosów o podłożu hormonalnym.

Zbyt wysoki poziom androgenów w organizmie u mężczyzn najczęściej ma charakter dziedziczny. Przyczyną łysienia androgenowego u mężczyzn może też być stosowanie suplementów diety powodujących przyrost masy mięśniowej, które oddziałują na gospodarkę hormonalną. Łysienie androgenowe u kobiet najczęściej towarzyszy menopauzie czy zespołowi policystycznych jajników. Także odstawienie doustnej antykoncepcji hormonalnej sprzyja zaburzeniom hormonalnym i łysieniu androgenowemu u pań.

Łysienie typu męskiego zaczyna się objawia się tworzeniem tzw. zakoli oraz wysokiego czoła. Włosy w pozostałych częściach owłosionej skóry głowy pozostają nienaruszone.

W przypadku łysienia u kobiet objawy typowe dla łysienia męskiego występują u około 30% kobiet. Charakterystyczny dla kobiet typ łysienia androgenowego polega na rozlanym przerzedzeniu się włosów na szczycie głowy. W typie kobiecym nie dochodzi do całkowitej utraty włosów, dochodzi jedynie do ich przerzedzenia.

Mieszki włosowe – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – wrażliwe są przede wszystkim na działanie androgenu DHT. Pod jego wpływem dochodzić może do zaburzeń cyklu wzrostu włosów. Mogą one stawać się krótsze i cieńsze oraz odrastać wolniej. Przy łysieniu androgenowym włosy są więc przerzedzone i osłabione.

 

Farbowanie włosów a łysienie androgenowe

FARBOWANIE WŁOSÓW A ŁYSIENIE ANDROGENOWEWedług opinii alergologów „dobrze, fachowo położona farba nie jest gorsza od innych barwników. Bardziej jednak niszczy włos rozjaśnianie niż np. kolor kasztanowy. Farbować można tylko wtedy, kiedy jest konieczność , a nie chęć.”

Kiedy zajdzie więc potrzeba farbowania włosów przy łysieniu androgenowym można sięgnąć po delikatniejsze farby dla alergików. Są one wolne od drażniących substancji (amoniak, rezorcyna, parabeny, nikiel) i wzbogacone o osłonowe naturalne substancje.

Inną alternatywą są farby z henny. Dają krótkotrwały efekt koloryzacji ale dla kobiety, która chce mieć inną barwę włosów, to rozwiązanie wydaje się idealne. Jednak nawet z tym środkiem nie należy specjalnie przesadzać, to także może zaszkodzić już przerzedzonym i słabym włosom.

Opinie kobiet z łysieniem androgenowym nt. farbowania włosów są podzielone. Jedne panie mimo tej dolegliwości próbują, metodą prób i błędów, znaleźć specyfik koloryzujący do włosów. Inne mając świadomość, że farbowanie może jeszcze bardziej osłabić włosy albo spowodować ich utratę rezygnuje z farbowania. „Niestety wiem, że przy wypadaniu włosów nie można sobie pozwolić na taką loterię, bo włosów i tak jest niewiele. Zrezygnowałam z farbowania i przynajmniej o tę kwestię martwić się już nie muszę.”

[Głosów:9    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ