FARBOWANIE WŁOSÓW DLA ALERGIKÓW

„Alergia na kosmetyki mnie nie dotyczy” – tak z pewnością może powiedzieć wiele osób. Niestety, fakty pokazują, że alergia na farby do włosów jest bardzo częsta. Jest to na tyle specyficzna dolegliwość, że może się pojawić zarówno przy pierwszej koloryzacji, jak również przy wieloletnim używaniu farb.

 

Reakcje dermatologiczne

FARBOWANIE WŁOSÓW DLA ALERGIKÓWProducenci farb często wprowadzają swoich klientów w błąd i podają kategorię nazwy „hypoalergicznej” jako całkowicie uwolnioną od groźby wywołania reakcji alergicznej. Taka farba zmniejsza tylko ryzyko ostrego uczulenia ale nie eliminuje go całkowicie. Tak samo napis „bezzapachowy” często sugeruje, że farba nie wywołuje reakcji alergicznej.

Przy farbowaniu włosów u alergików często pojawia się tzw. pokrzywka kontaktowa. Objawia się ona zazwyczaj do kilkunastu-kilkudziesięciu minut po nałożeniu farby. Wówczas skóra czerwienieje, zaczyna piec, szczypać i swędzieć. Reakcja ta może przerodzić się w powstawanie czerwonych łat na całym ciele, a nawet astmę oskrzelową. Przy farbowaniu włosów dla alergików największym zagrożeniem jest szok anafilaktyczny (reakcja tkanek wywołująca stany zapalne w organizmie).

Większość farb do włosów zawiera uczulającą parafenylenodiaminę, czyli PPD. Zawartość tej substancji nie oznacza, że każdy kto użyje takiej farby, będzie miał dermatologiczne dolegliwości. Jednakże, jak wykazują badania, PPD uczula niezwykle często.

W niektórych krajach używanie środka PPD jest coraz częściej zakazywane. Producenci farb walczyli z tymi decyzjami, ponieważ nie ma obecnie bardziej znanego środka do koloryzowania włosów, który robiłby to tak skutecznie i dokładnie.

 

Farbowanie włosów dla alergików – alternatywy

Z myślą o alergikach produkowane są farby wolne od substancji, które mogłyby wywoływać uczulenia (np. farby BIOKAP). W ich składzie nie znajdziemy amoniaku, rezorcyny, parabenów czy niklu. Niestety, nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie substancji syntetycznych – występują w śladowych ilościach, aby koloryzacja była w ogóle możliwa. W celu złagodzenia jakichkolwiek ewentualnych reakcji alergicznych, farby są wzbogacane o dodatkowe substancje naturalne.

Inną alternatywą dla alergików są farby z henny. Dają co prawda krótkotrwały efekt koloryzacji ale dla kobiety, która chce poczuć się lepiej, mieć inny kolor włosów, to rozwiązanie wydaje się idealne. Jednak nawet z tym środkiem nie należy specjalnie przesadzać, to także może być szkodliwe.

 

Jeżeli po pierwszym użyciu danej farby skóra „odpowiada” na nią w sposób typowy dla alergików, należy przestać jej używać. Nie ma potrzeby na siłę robić tego, co może zaszkodzić.

 

[Głosów:7    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ