Wyspa kuchenna

Coraz więcej kuchni ma wyspę, czyli specjalny mebel wysunięty w kierunku środka pomieszczenia wyposażony w blat i często w dodatkowe szafki i szuflady. Wyspa kuchenna to świetny pomysł do otwartej, ale też zamkniętej kuchni. Jak ją stworzyć i jak wykorzystać?

Wyspy kuchenne pasują do wnętrz w praktycznie każdym stylu. Doskonale wyglądają w nowoczesnych kuchniach, ale z powodzeniem można wykonać je również w klasycznie urządzonym wnętrzu. Przy urządzaniu kuchni warto zatem pomyśleć o jej wykonaniu. Razem z serwisem internetowym www.format-meble.com.pl przygotowaliśmy porady, z którymi stworzenie idealnej wyspy kuchennej jest jeszcze prostsze.

Wyspa kuchenna – jak ją stworzyć?

Zabudowa wyspy kuchennej może być wykonana na wymiar, ale także można kupić ją jako gotowy mebel. Pierwsza opcja jest bardziej popularna, ponieważ wtedy wyspa może być dopasowana do wnętrza pod kątem wymiarów. Druga z kolei jest tańsza – gotowe wyspy można zakupić w wielu sklepach, także w popularnych marketach meblowych.

Bardzo ważna jest lokalizacja wyspy kuchennej, aby była ona komfortowa w codziennym użytkowaniu. Najczęściej jest ona lokalizowana w niewielkiej odległości od szafek przy ścianach, aby uzyskać do niej dostęp po obróceniu się.

Wyspa kuchenna może być jedynie meblem, ale warto też wskazać, że można usytuować na niej AGD, na przykład kuchenkę, zmywarkę, a także wykonać w niej zlewozmywak. W tym przypadku konieczne jest wcześniejsze doprowadzenie wszystkich mebli, więc o montażu takiej wyspy kuchennej warto pomyśleć już na etapie projektowania domu.

Zastosowanie wyspy kuchennej

Wyspa kuchenna może pełnić różne funkcje, dlatego można łatwo dopasować ją do swoich potrzeb. Przykładowe zastosowanie wyspy w kuchni:

  • Dodatkowy blat roboczy – można łatwo przyrządzać na nim posiłki, na przykład wykorzystać do rozwałkowania ciasta.
  • Strefa zmywania – gdy na wyspie kuchennej umieści się zlewozmywak, zmywarkę do naczyń.
  • Strefa gotowania – wyspa kuchenna może służyć do przyrządzania posiłków, gdy umieści się na niej płytę kuchenki, piekarnik.
  • Miejsce do przechowywania – pod blatem wyspy kuchennej można umieścić szafki i szuflady, aby uzyskać więcej miejsca do przechowywania w kuchni.
  • Stół jadalniany – również wyspa może być wykorzystana jako miejsce do spożywania posiłków. Jako że wyspa jest wyższa niż zwykły blat, najlepiej zastosować do niej wysokie taborety – hokery, które nazywane są również stołkami barowymi ze względu na swoją wysokość.

Warto też wskazać, że w otwartych przestrzeniach wyspa kuchenna może wizualnie rozdzielać strefę kuchni od strefy salonu.

Półwysep kuchenny – alternatywa dla wyspy w kuchni

Aby wykonać zabudowę z wyspą kuchenną, konieczne jest posiadanie odpowiedniej przestrzeni. Gdy brakuje miejsca, alternatywa to półwysep kuchenny. Pod tą nazwą kryje się zabudowa połączona z meblami przy ścianie, która wychodzi w kierunku centrum pomieszczenia, tworząc literę U albo L.

Półwysep kuchenny najczęściej jest stosowany w mniejszych kuchniach oraz w aneksach kuchennych. Może pełnić wtedy takie same funkcje jak wyspa kuchenna.

Podsumowanie

Wyspa kuchenna lub alternatywnie półwysep kuchenny to modny wybór do kuchni. Na taką zabudowę decyduje się obecnie wiele osób w poszukiwaniu funkcjonalnych, ergonomicznych mebli w kuchni.

Meble te można wykonać na zamówienie u stolarza razem z pozostałym wyposażeniem kuchni, ale można też kupić je jako gotowe – w ofercie ma je coraz więcej sklepów. Gdy zatem urządzasz swoją kuchnię, pomyśl o tym, aby wykonać w niej wyspę albo półwysep. Razem z nimi można stworzyć kuchnię praktyczną, wszechstronną i jednocześnie efektywną!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ