Wymiar urlopu w pierwszym roku pracy

Podejmując zatrudnienie cieszymy się nowej pracy, możliwości z nią związanych. Zwłaszcza jeśli jest to pierwsza umowa o pracę. Mamy szansę się rozwijać i zdobywać doświadczenie w konkretnej branży, wykorzystać wiedzę zdobytą np. podczas studiów. Dodatkowo są za nas odprowadzane wszystkie składki. Zanim zaczniemy myśleć o urlopie minie trochę czasu. Jednak w końcu to nastąpi. Wtedy zaczynamy się zastanawiać jaki nam przysługuje urlop w pierwszym roku pracy. Chcemy wyjechać na ferie, wakacje, mamy zamówione wczasy. Obawiamy się czy będzie możliwe wykorzystanie go w takim wymiarze, w jakim potrzebujemy.
Po pierwsze należy się zastanowić ile dni płatnych na wypoczynek nam przysługuje. Do tego okresu wlicza się lata nauki oraz zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę. Dla przykładu absolwenci uczelni wyższych mogą naliczyć sobie 8 lat, które przysługują im z tytułu ukończenia studiów plus to co przepracowali na etacie. Jest będą to 2 lata to łączny staż pracy wynosi 10 lat. Tym samym pracownikowi przysługuje 26 dni wypoczynku. Poniżej tego wyniku wymiar urlopu wynosi 20 dni. Lata, które wliczają się do stażu pracy są różne i zależą od szkół, które ukończyliśmy. Absolwenci policealnych jednostek edukacyjnych mogą liczyć na doliczenie sobie 6 lat.
Jak sprawdzić ile dni urlopu możemy wykorzystać w pierwszym roku zatrudnienia w danej firmie? Wystarczy jego wymiar podzielić przez liczbę 12, czyli ilość miesięcy w roku. Zależnie od wielkości przysługującego nam prawa do urlopu uzyskamy różne wyniki. Przykładowo osoba, która dopiero rozpoczyna swoją karierę zawodową, może liczyć na prawo do 20 dni płatnego wypoczynku. Należy to podzielić przez ilość miesięcy. Uzyskamy wynik 1,66- tyle mamy urlopu po przepracowaniu jednego pełnego miesiąca. Oczywiście powstałą liczbę zaokrągla się w tym wypadku w górę, oznacza to, że mamy 2 dni do wykorzystania. Jeśli pracujemy więcej miesięcy wtedy powstałą liczbę 1,66 mnożymy razy przepracowany okres. Otrzymany wynik również zaokrąglamy w górę. Dzięki temu wiemy ile należy nam się dni wypoczynku. Należy pamiętać, że urlop w pierwszym roku pracy należy się za każdy przepracowany miesiąc. Dlatego pracodawca nie ma obowiązku udzielać go na zapas, w większym wymiarze. Ta zasada dotyczy zarówno osób, które po raz pierwszy są zatrudnione, jak i takich, które podjęły nową pracę w ciągu roku. Wraz z nowym rokiem, będzie nam przysługiwało prawo od razu do 20 lub 26 dni urlopu.
Warto znać swoje prawa, wiedzieć jak wyliczyć dni przysługujące nam za każdy przepracowany miesiąc. Jeśli mamy jakieś wątpliwości możemy skierować zapytanie do pracodawcy lub księgowej, odpowiedzialnej za rozliczanie przedsiębiorstwa. Należy pamiętać, że to na osobie nas zatrudniającej ciąży obowiązek prawidłowego wyliczenia, udzielenia na urlopu. Dlatego pracodawca zleca te obowiązki, komuś kto go rozlicza, aby nie przeoczyć żadnej sytuacji. Jeśli mimo wszystko zauważymy jakieś błędy, czegoś nie jesteśmy pewni, to w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić się do firmy z zapytaniem.

www.blogfinance24.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ