Kuchnia jest zazwyczaj najczęściej odwiedzanym miejscem w domu. Rozlewając lub upuszczając coś, stąpając czy biegając, twoja podłoga przyjmuje wszystko. Jednak przy regularnej konserwacji i przy użyciu odpowiedniego drewna oraz wykończenia można mieć trwałe drewniane podłogi w kuchni na wiele lat.

Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć przed zastosowaniem rozwiązania drewnianej podłogi w swojej kuchni.

Najlepsze gatunki drewna

Podczas układania podłogi w kuchni zaleca się stosowanie zawsze najtwardszego drewna. Dąb i jesion to jedne z najsilniejszych rodzimych gatunków drewna wykorzystywanych do produkcji podłóg drewnianych. Największą zaletą stosowania tych gatunków jest to, że ich piękne i ciężkie słoje, a zarazem delikatna faktura nie tylko pięknie wyglądają na Twojej podłodze w kuchni, ale także pomagają maskować małe zadrapania i wgniecenia, które z czasem mogą się pojawić.

Na rynku dostępne są inne mocniejsze gatunki drewna, ale ich główną wadą jest to, że zmieniają kolor i ciemnieją z czasem. Ponadto są one bardzo podatne na wahania wilgotności.

Najlepsze wykończenia drewna w kuchni

Podłogi drewniane w kuchni muszą mieć powłokę ochronną, aby zapobiec wchłanianiu wilgoci i plam. Chociaż większość dostępnych podłóg drewnianych jest obecnie odpowiednia do kuchni, często zaleca się stosowanie przezroczystych wykończeń na bazie wody, ponieważ zachowują one kolor drewna i można je łatwo pokryć ponownie. Najlepsze wykończenie na bazie wody to fabrycznie impregnowane akrylem zabezpieczenie, które dyfunduje przez drewno, a nie tylko pozostaje na powierzchni. Chociaż podłogi pokryte powłoką akrylową są droższe, są mocniejsze i wymagają mniej konserwacji. Również użycie satynowego połysku pomaga ukryć brud.

Wykończenia lakierowane

Lakierowane wykończenia poliuretanowe są bardzo mocne i trwałe. Są więcej niż wystarczające dla każdego wnętrza domu. Jeśli jednak wystąpi zbyt wiele uszkodzeń, wówczas należy wymienić część podłogi lub w niektórych przypadkach całą sekcję. Części znajdujące się w pobliżu zlewu, pieca i lodówki są najbardziej narażone na uszkodzenia spowodowane przez krople i wycieki. Możesz użyć dywanów, aby zabezpieczyć te części.

Olejowe wykończenia

Oleje utwardzane promieniami UV nie są tak trwałe jak lakiery, ale zaletą wykończenia olejów jest to, że uszkodzone obszary można szybko naprawić lub przywrócić do poprzedniego stanu. Naprawy punktowe można wykonać za pomocą papieru ściernego. Olejowana podłoga z twardego drewna jest odpowiednia dla kuchni, w której wycieki są natychmiast oczyszczane.

Dopasowanie szafek kuchennych z drewnianymi podłogami

Kuchnia wygląda atrakcyjnie, gdy podłoga i szafki mają kontrastowy wygląd. Na przykład, jeśli zdecydujesz się na ciemną podłogę, możesz potrzebować szafek pomalowanych w jasnym kolorze lub wykonanych z jasnego drewna.

Utrzymywanie podłóg z twardego drewna w kuchni

  • Jak wspomniano, posadzki kuchenne będą cierpieć z powodu wycieku wody i zabrudzenia, dlatego konieczne jest, aby te drewniane podłogi otrzymały kilka powłok środka uszczelniającego, aby zapobiec przenikaniu wilgoci.
  • Jeśli coś się wyleje, natychmiast wytrzyj to i nigdy nie pozwól wodzie stać długo na drewnianej powierzchni.
  • Upewnij się, że nie szorujesz ani nie stosujesz silnych środków chemicznych do czyszczenia. Używaj produktów szczególnie polecanych do drewnianych podłóg, aby przywrócić oryginalny blask podłogi.
  • Konieczne będzie również częste zamiatanie lub odkurzanie podłóg, aby nie było w nich piasku i brudu, które mogłyby porysować drewno i zniszczyć wykończenie.
  • Jeśli podłogi zostaną uszkodzone, możesz je odnowić. Proces ten polega na szlifowaniu powierzchni i ponownym nakładaniu warstw ochronnych.

Zalety podłóg drewnianych w kuchni:

  • Drewno to ciepły materiał, który wnosi energię życiową do Twojej kuchni. Jeśli używasz drewnianych podłóg do wszystkich innych pomieszczeń, to użycie tego samego w swojej kuchni zapewnia równomierność wystroju. Jest to szczególnie widoczne w domach z otwartą kuchnią, gdzie kuchnia wydaje się być przedłużeniem salonu.
  • Podłoga z twardego drewna jest długotrwała i ma tendencję do starzenia się z wdziękiem.
  • Podłogi z twardego drewna są przyjazne dla środowiska i są najzdrowszymi podłogami, które tworzą czyste środowisko.
  • Kuchnia jest jednym obszarem, w którym jedna lub więcej osób spędza dużo czasu stojąc podczas gotowania. I dlatego komfort podłogi jest konieczny. Drewniane podłogi oferują bardziej miękką i wygodniejszą powierzchnię do stania. Badania wykazały, że drewniane podłogi są dobre dla kręgosłupa i stawów twojego ciała!

Wady podłóg drewnianych:

  • Drewniane podłogi wymagają regularnego polerowania co 3-4 lata, aby utrzymać wykończenie w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak kuchnia. Koszt polerowania jest wysoki.
  • Drewniana podłoga zostanie uszkodzona w przypadku jakiegokolwiek przelewania wody lub drenażu, co jest bardzo częste w kuchniach. Wycieki będą stanowić problem, gdy zdecydujesz się na instalację drewna w kuchni. Jedynym sposobem na zajęcie się tym zagrożeniem jest upewnienie się, że wszystkie urządzenia są prawidłowo konserwowane, a wszystkie rury są mocne i wolne od wszelkich wycieków.
  • Wykończenie drewnianej podłogi jest podatne na zarysowania.

Podłoga z prawdziwego drewna może przyciągać uwagę i być wspaniałym dodatkiem do Twojej kuchni. Jestem pewien, że ten artykuł dał wam opisową wiedzę o drewnianych podłogach w kuchniach; od wyboru odpowiedniego drewna do dbania o podłogę w kuchni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ