Ubezpieczenie domu – czy warto?

„Ubezpiecz dom” – z taką poradą zetknęła się choć raz chyba każda dorosła osoba posiadająca własne lokum. Nie wszyscy podchodzą jednak do tematu poważnie. Cześć całkowicie bagatelizuje tę sprawę, nie myśląc o konsekwencjach rozmaitych zdarzeń, inni z kolei zupełnie o tym zapominają. Co dają nam ubezpieczenia domów? Dlaczego są tak ważne?

Czym są ubezpieczenia domów?

Rodzaj polis, o których mówimy, dotyczy nieruchomości, a więc zarówno domów, jak i mieszkań. Ubezpieczenia te mają na celu ochronę przed uszkodzeniami i zniszczeniami, spowodowanymi zdarzeniami w postaci m.in. zalania, pożaru, trzęsienia ziemi, uderzeń pioruna, wybuchu np. gazu czy działania wiatru, spadających drzew, pojazdów lądowych i maszyn powietrznych. W razie takich wypadków firma ubezpieczeniowa zobowiązana jest, w ramach podpisanej wcześniej umowy z klientem, wypłacić mu odszkodowanie za poniesione straty. Ważną informacją jest to, że podstawowy zakres polis można oczywiście bez problemu poszerzyć o dodatkowe niebezpieczeństwa, np. ochronę przed zdewastowaniem, kradzieżą, powodzią czy ulewnym deszczem. Szczegóły zależne są od konkretnego usługodawcy. Oczywiście im więcej opcji wchodzi w zakres polisy, tym automatycznie wyższe są również składki, które należy opłacać.

Czego dotyczy dobre ubezpieczenie domu?

Zazwyczaj każda firma oferuje kilka różnych polis, które dotyczą poszczególnych elementów lokalu, obiektu lub jego otoczenia. Można zdecydować się na ochronę samego budynku, a więc jego ścian, murów, okien, drzwi, schodów i wszelkich innych części, które określane są jako stałe – mogą być to zatem również np. kafelki, instalacja w łazience czy wbudowane meble. Poza tym dobre ubezpieczenie domu dotyczy również tego, co się w nim znajduje i jest ruchomym elementem. Mowa tu o sprzętach, meblach i wszelkich przedmiotach, będących własnością lokatorów (biżuteria, odzież, płyty, książki, zabawki, akcesoria sportowe, kosmetyki itp.). Klient może również zdecydować się na kolejne opcje polisy. Ubezpieczenia domów obejmują często także to, co znajduje się poza nim, a więc jakieś dodatkowe budynki, garaże, altany, a nawet ogrodzenia.

Ubezpiecz dom!

Na początek warto zaznaczyć, że ubezpieczenie domów to sprawa nieobowiązkowa. Mimo to wiele osób decyduje się bez wahania na wykupienie odpowiedniej polisy. Bardzo ważne jest znalezienie firmy, która zaproponuje jak najlepszą formę współpracy. Krótko mówiąc – dobre ubezpieczenie domu to takie, które ma jak najszerszy zakres przy jednocześnie najkorzystniejszych warunkach finansowych. Warto zatem nie decydować się zbyt pochopnie na pierwszą ofertę, ale dokonać porównania co najmniej kilku z nich. Chcąc zawrzeć umowę z ubezpieczycielem, wystarczy zazwyczaj odwiedzić jego stronę internetową i zadzwonić na podany tam numer telefonu. Można również skorzystać z usług agenta ubezpieczeniowego. Przy zawieraniu umowy trzeba jasno określić swoje indywidualne wymogi, aby zakres usług był dokładnie taki, jakiego rzeczywiście się potrzebuje. Warto więc w razie konieczności poprosić o pomoc osobę posiadającą wiedzę w tym zakresie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ