Tłuszczaki należą do grupy łagodnych zmian w obrębie tkanki tłuszczowej. Występują dosyć często, choć specjaliści nadal nie potrafią wskazać dokładnej przyczyny ich powstawania. Również wielu pacjentów nie zna nawet podstawowych informacji na temat tego schorzenia. Co to jest tłuszczak? Jak bardzo jest groźny? Czy tłuszczaka trzeba usuwać?
Tłuszczak – czym jest?
Odpowiadając na pytanie, co to jest tłuszczak, należy wspomnieć, że zmiana ta ma charakter niezłośliwego guza, który może powstawać zarówno pojedynczo, jak i w grupie. Tłuszczaki lokalizują się w rozmaitych miejscach, w których występuje tkanka tłuszczowa. Najczęściej jest to zatem brzuch, ramiona, przedramiona, uda, plecy, kark i pośladki. Tłuszczaki atakują przede wszystkim pacjentów w średnim wieku, ale nie znaczy to, że nie mogą zostać zdiagnozowane również u osób starszych lub bardzo młodych. Powód ich powstania nie jest zbyt jasny, ale na pewno nie bez znaczenia pozostaje w tej kwestii czynnik genetyczny. Do grupy ryzyka zaliczani są również ludzie z otyłością i nadwagą oraz skłonnościami do urazów, polipów i nowotworów (m.in. jajników, tarczycy, piersi).
Tłuszczaki są wyczuwalne poprzez dotyk. Ich cechą charakterystyczną jest zazwyczaj niewielki rozmiar (choć bywają niekiedy kilkucentymetrowe odmiany), podłużny kształt oraz miękka struktura, która jednocześnie powoduje, że guz może przesuwać się pod naciskiem palców. Dzięki temu zmiany tego rodzaju są z reguły łatwo i szybko zauważalne. Po dokonaniu takiej obserwacji na swoim ciele większość osób zastanawia się, czy jest to groźna sprawa. Warto więc od razu uspokoić, że guzy te są łagodne i zazwyczaj także bezpieczne dla zdrowia. Mimo to wizyta u lekarza jest konieczna. Specjalista powinien obejrzeć zmianę, by dokonać diagnozy, ocenić stan pacjenta i zdecydować, co zrobić z tłuszczakiem. Warto więc upewnić się, czy guz, który powstał pod skórą na pewno nie jest zagrażający życiu.
Czy tłuszczaka trzeba usuwać?
Jak wspomnieliśmy, tłuszczaki są z reguły małymi, niegroźnymi zmianami tkanki tłuszczowej. W takich wypadkach najczęściej nie jest konieczna żadna terapia ani zabieg. Jednak zdarzają się czasem ich większe i poważniejsze odmiany, które sprawiają choremu kłopoty w postaci dolegliwości bólowych, ograniczenia swobody ruchów, a nawet wydzielania ropy. Bywa również tak, że tłuszczaki lokalizują się bezpośrednio przy różnych organach wewnętrznych, takich jak np. serce, wątroba, płuca lub nerki. Ponieważ zmiany tego typu zwiększają swój rozmiar, mogą uciskać na sąsiadujące z nimi narządy. Zdarza się, że powoduje to negatywne skutki uboczne w postaci obrzęków, nadciśnienia, żółtaczki czy problemów z oddychaniem. W takich wypadkach jedynym sposobem na to, co zrobić z tłuszczakiem, jest jego usunięcie. Można tego dokonać w dość prosty sposób, zarówno poprzez zabieg operacyjny, jak i metodę niechirurgiczną, czyli liposukcję lub zastrzyki sterydowe. Warto dodać, że w wielu wypadkach powodem decyzji o pozbyciu się tłuszczaka nie są kwestie zdrowotne, a jedynie estetyczne.