Sprzątanie po zgonach – dlaczego jest konieczne?

0
1893

Śmierć bliskiej osoby to zawsze ogromna tragedia i szok. Czasami zdarza się, że zgon następuje w mieszkaniu lub domu. Niestety, wtedy poza organizacją pogrzebu, trzeba jeszcze zająć się sprzątaniem po zmarłym. Najlepiej powierzyć to profesjonalnej firmie.

Gdy umrze nam bliska osoba, przeważnie nie mamy głowy do tego, żeby zajmować się wszystkimi sprawami z tym związanymi. Już organizacja pogrzebu jest dostatecznie traumatycznym przeżyciem. Jeśli jednak zgon nastąpił w domu, trzeba jeszcze zadbać o wysprzątanie pomieszczeń po zmarłym. To szczególnie ważne, gdy zgon nastąpił z przyczyn nienaturalnych, chociaż tak naprawdę warto w każdym przypadku przeprowadzić gruntowne czyszczenie.

Sprzątanie po zgonach powinno zostać wykonane profesjonalnie przez wyspecjalizowaną firmę, która wykorzystuje do tego odpowiednie środki, rozwiązania i dysponuje doświadczonymi specjalistami (np. firma Profesjonalne Ozonowanie). Taka usługa zwykle obejmuje zarówno opróżnienie pomieszczenia z rzeczy po zmarłym, jak i dezynfekcję oraz usuwanie nieprzyjemnego zapachu.

Jak przebiega proces sprzątania po zgonach

Czy można samodzielnie sprzątać po zmarłym?

Część krewnych i bliskich osób zmarłych decyduje się samodzielnie sprzątać po nich. Tymczasem może to być niebezpieczne dla osób sprzątających i to często bez względu na przyczynę śmierci. Zwłoki powodują zagrożenie sanitarne, ponieważ proces gnicia ciała rozpoczyna się bardzo szybko. Jeśli nawet zmarły zostanie zabrany krótko po zgonie, nie oznacza to, że zagrożenie sanitarne minęło. W czasie takiego sprzątania bez jakiegokolwiek zabezpieczenia może dojść do kontaktu człowieka z krwią zmarłego, płynami ustrojowymi, patogenami i bakteriami. Do tego zwłoki wydzielają gazy, które mogą się utrzymywać w pomieszczeniu i powodować zatrucie.

Dlaczego warto wynająć profesjonalną firmę?

Pracownicy wyspecjalizowanej firmy nie są narażeni na powyższe zagrożenia, ponieważ dysponują specjalistycznym sprzętem i odzieżą oraz odpowiednimi środkami chemicznymi z atestem. To ich chroni i jednocześnie ułatwia skuteczne sprzątanie po zgonach. Dobre firmy stosują przy tym również ozonowanie, które jest najsilniejszym środkiem dezynfekującym. Taki proces z jednej strony bardzo dokładnie usuwa wszelkie bakterie, drobnoustroje i wirusy, a z drugiej – usuwa nieprzyjemny zapach. Profesjonalne firmy, które oferują sprzątanie po zgonach, mogą jeszcze wykonywać na przykład zamgławianie ULV (rozpylany jest specjalny preparat zwalczający drobnoustroje) lub stosują specjalistyczną chemię.

Jak przebiega proces sprzątania po zgonach?

W zależności od sytuacji i metod stosowanych przez poszczególne firmy proces sprzątania po zgonach może nieco się różnić co do szczegółów, ale ogólny schemat wygląda następująco:

  • Przedstawiciel firmy dokonuje oględzin miejsca po zmarłym.
  • Wykonywana jest dezynfekcja pomieszczenia.
  • Wszystkie powierzchnie zostają oczyszczone.
  • Skażone przedmioty są wywożone do utylizacji.
  • Jeśli trzeba, demontowana jest podłoga i przeprowadzenie jest czyszczenie.
  • Czyszczone są wszystkie elementy wyposażenia pomieszczenia.
  • Wykonuje się dekontaminację i dezodoryzację.
  • Pomieszczenie zostaje oddane do użytkowania.

Sprzątanie po zgonach to trudne zadanie i należy powierzyć je wyspecjalizowanej firmie. Tylko wtedy unikniemy zagrożenia związanego z takim sprzątaniem i będziemy mieli pewność, że pomieszczenie jest naprawdę sterylne oraz czyste.

Sprawdź ofertę i usługi: https://profesjonalneozonowanie.pl/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ