Płoty ogrodowe drewniane - jak skutecznie i estetycznie ogrodzić swoją posesję

Ogrodzenie działki budowlanej to kwestia bardzo istotna. Druciana siatka jest przydatna jedynie do wytyczenia obrysu posesji i stanowi prostą barierę dla osób trzecich. Jest to jednak płot transparentny, łatwy do uszkodzenia i przejścia. Dla osób, które szukają dobrej klasy płotów osłonowych, zapewniających lepszy poziom intymności i ochrony mienia, sugerowanym wyborem są płoty z paneli drewnianych. Solidne, tanie i szeroko dostępne. Oto kilka słów o popularnych wariantach!

Płoty sztachetowe – drewniane, klasyczne płoty wiejskie

Płoty sztachetowe kojarzone są z rustykalnymi ogrodami, zagrodami i uroczymi sadami z dala od miejskiego zgiełku. Nie stanowią one specjalnie solidnej bariery ochronnej – drewniane płoty ogrodowe tego typu służą raczej wyłącznie do wytyczenia strefy oraz mają charakter ozdobny. Ich wysokość zwykle oscyluje w granicach 1 – 1,2 m. Charakteryzują się dużymi prześwitami pomiędzy sztachetami, występują na rynku w wielu wersjach, np. z ostrym lub łukowym wykończeniem desek, w kolorze białym lub naturalnego drewna. Jak zapewnia nas jeden z głównych sprzedawców drewnianych ogrodzeń (Produktyogrodowe.pl) w woj. wielkopolskim, płoty osłonowe ze sztachet świetnie sprawdzają się także u posiadaczy ogródków działkowych.

plot ula

fot. www.produktyogrodowe.pl

Płoty osłonowe lamelowe – właściwe ogrodzenie domu i ogrodu

Producenci płotów ogrodowych drewnianych kierują ten typ ogrodzenia do klientów, którzy chcą całkowicie odgrodzić swoją posesję od osób trzecich. Płoty lamelowe sięgają wysokością średnio do 2 m, nie są transparentne, mają solidną konstrukcję i dobrze wpisują się zarówno w krajobraz po stronie ogrodu, jak i ulicy. Naturalne, proste wzornictwo sprawia, że drewniane płoty lamelowe to najbardziej uniwersalna forma ogrodzenia – świetnie współgra z ogrodowymi nasadzeniami oraz z przestrzenią publiczną. Są solidną barierą zarówno dla wiatru i hałasu, jak i dla wścibskich oczu przechodniów lub sąsiadów. Aby uniknąć efektu mocno zamkniętej przestrzeni w ogrodzie, niektóre przęsła płotów z paneli drewnianych można zastąpić płotem ażurowym. Taki wzrokowy kontakt ze światem zewnętrznym zmniejszy efekt przesadnej izolacji.

plot lilo

plot martina

fot. www.produktyogrodowe.pl

Płoty bambusowe – czyli drewniany płot osłonowy w ogrodzie orientalnym

Dla amatorów aranżacji ogrodowych z nutą orientu lub nowoczesności, warto pomyśleć o wariantach mniej oczywistych. Przykładem są płoty bambusowe. Jest to szereg blisko połączonych ze sobą rurek bambusowych. Ze względu na słabą wytrzymałość mechaniczną nie należy traktować go jako solidnego ogrodzenia – chętna osoba bez trudu go sforsuje. Cena płotu drewnianego tego typu, z uwagi na importowany surowiec, jest stosunkowo duża i w przypadku sporych posesji, takie ogrodzenie może pochłonąć olbrzymi budżet. Dlatego też posiadacze ciekawych architektonicznie ogrodów chętnie korzystają z płotów bambusowych jako formy przegrody, która oddziela od siebie niektóre strefy, wzorem ogrodów japońskich.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ