PlayStation 5 czy Xbox series X

Miłośników gier na konsolach nie brakuje, a kolejne edycje światowych gigantów potrafią podgrzać atmosferę nie tylko wśród graczy, ale także i producentów dodatków. Wszak pojawiają się nowe możliwości, a konkurencja nie śpi i to właśnie ona najmocniej podkręca firmy, by wypuszczać na rynek nowe modele. One również przez kilka kolejnych lat będą wyznaczać trendy. Rynek zdominowali giganci i w pewien sposób dzieli graczy na miłośników Sony i Xboxa, a nowe modele z pewnością przez kilka lat będą doskonale wpisywać się w styl życia. Ci, którzy w czasie pandemii spędzili dużo czasu w domach, z pewnością docenią możliwości najnowszego sprzętu. A może właśnie znaleźli pretekst, by zainwestować w najnowsze propozycje marek, które za kilka miesięcy znajdą również swoje odzwierciedlenie w efektach widocznych w grach dla młodszych i starszych. Sprawdź, czym zaskoczą PlayStation 5 oraz Xbox series X, a może zdecydujesz się na to, by zainwestować w inną markę.

  1. Co nowego w PlayStation 5?
  2. Potencjał Xbox series X?
  3. Jaką konsolę wybrać?

Co nowego w PlayStation 5?

Kluczowy gracz w segmencie konsol tak jak największy konkurent przy projektowaniu swojej najnowszej propozycji współpracował z AMD. To właśnie sprawia, że zastosowane podzespoły z linii Zen 2 dadzą dostęp do szeregu najnowocześniejszych narzędzi. Jednym z najważniejszych i najmocniej oczekiwanych jest obraz 8K. Poza tym Microsoft dużo zainwestował, by konsola wyróżniała się najlepszymi możliwymi parametrami. Wśród nich wyróżnia się bardzo dobra wydajność, której moc obliczeniowa będzie wynosić 12 teraflopów. Poza tym w PS5 https://www.oleole.pl/cms/gk-playstation-5.bhtml znajdziemy również 16 GB pamięci RAM GDDR6, a to przełoży się przede wszystkim na jakość grafiki, którą niewątpliwie docenią gracze. Z drugiej strony te parametry są bardzo zbliżone u obu producentów. PS5 wyróżnia się szybką pracą dzięki zainstalowanej karcie SD. Szacuje się, że konsola będzie pracować z prędkością 5,5 GB/s. To daje dość sporą przewagę nad konkurencją. Z drugiej strony Microsoft ograniczył przestrzeń na dane do  825 GB i okazało się, że dzięki temu zwiększa się przepustowość. Uwagę przykuwa również obraz w jakości 4K, który da bardzo realistyczne wrażenia, a to gracze cenią najmocniej. Poza tym producent sięgnął po technologię ray tracingu, z którą mamy już do czynienia w kartach Nvidia GTX w PC.

Potencjał Xbox series X?

Jednym z najważniejszych parametrów Xboxa jest wydajność określana przez producenta na poziomie 10,2 teraflopa. Poza tym w kultowej już konsoli znajdziemy również porównywalną z  konkurencją pamięć 16 GB RAM GDDR6. Xbox z oferty https://www.oleole.pl/cms/gk-xbox-series-x.bhtml wyposażony jest również w dysk SSD przepustowością rzędu 2,4 GB/s. Ma również większy niż konkurencja nośnik pamięci o pojemności 1TB. Poza tym produkt Sony ma większą moc. Graficznie jest podobnie jak w konsoli Microsoftu. Dzięki rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę mamy dostęp do rewelacyjnej jakości obrazu, która w praktyce może osiągać nawet 120 klatek na sekundę. To zawdzięcza zainstalowanej technologii ray tracing.

Jaką konsolę wybrać?

Niewątpliwie wybór pomiędzy PlayStation 5 a Xbox series X będzie w większości przypadków motywowany przyzwyczajeniem do danej marki oraz grami, które już posiadamy na stanie. Na nowe propozycje, które w pełni wykorzystają możliwości najnowszego sprzętu, trzeba będzie trochę poczekać. Warto pamiętać o tym, że konsole oczywiście będą działać  ze wsteczną kompatybilnością. Poza tym, choć zapowiedzi producentów są bardzo szumne, to jednak urządzenia, a tym samym testy w domowych warunkach, sprawdzimy dopiero za kilka miesięcy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ