Leczenie jaskry

Ponad 70 milionów ludzi na świecie cierpi na jaskrę, a u ponad 6 milionów spowodowała ona całkowitą utratę wzroku. Jest to choroba nerwu wzrokowego, prowadzącą do stopniowego jego zaniku. Zmiany w nerwie wzrokowym są nieodwracalne, a brak leczenia powoduje pogłębiającą się utratę wzroku. Jakie są objawy? Kiedy stosuje się leczenie operacyjne jaskry? Sprawdźmy!

Jaskra – charakterystyka i objawy

Jaskra, inaczej neuropatia nerwu wzrokowego, jest chorobą przewlekłą, która przejawia się występowaniem charakterystycznych zmian morfologicznych tarczy nerwu wzrokowego
i warstwy włókien nerwowych siatkówki oraz odpowiadającymi im ubytkami w polu widzenia.

W większości przypadków dolegliwość jest całkowicie bezbolesna, nie powoduje podrażnień ani nawet problemów z czytaniem. Defekt wzroku chory odczuje dopiero w momencie, w którym nerw wzrokowy będzie już całkowicie zniszczony, a jaskra obejmie centrum widzenia.

Sporadycznie u chorych mogą zdarzyć się niewielkie przejściowe lub wysokie wzrosty ciśnienia w gałce ocznej. Niskie prowadzą najczęściej do bólu oka i głowy lub pogorszenia widzenia, z kolei w przypadku wyższych skoków ciśnienia należy natychmiast rozpocząć leczenie, gdyż zaniedbanie może w ciągu kilkudziesięciu godzin doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Plastyka powiek – na czym polega zabieg i kiedy się przeprowadza? Sprawdź na: http://www.sosuroda.pl/plastyka-powiek-co-to-za-zabieg-i-kiedy-sie-go-przeprowadza/.

Metody leczenia jaskry

Jedyną skuteczną metodą leczenia jaskry jest obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego. W przypadku terapii farmakologicznej stosuje się leki w postaci kropli, które podaje się bezpośrednio do worka spojówkowego. Operacje, czyli leczenie laserowe
i chirurgiczne, stosuje się w przypadku bardziej zaawansowanego rozwoju choroby oraz gdy brak jest przeciwskazań do zabiegów tego typu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/operacje-i-leczenie-jaskry/.

Jak i kiedy stosuje się leczenie operacyjne?

W sytuacji, kiedy powstaje potrzeba znacznie większej redukcji ciśnienia wewnątrzgałkowego, której niestety nie można uzyskać za pomocą leczenia farmakologicznego – stosuje się dodatkowo laseroterapię lub kieruje pacjenta na leczenie chirurgiczne. Z laserowych metod leczenia wyróżniamy selektywną trabekuloplastykę (SLT) oraz irydotomie laserową (LPI). W większości przypadków skuteczne leczenie i operacja spowalniają, a nierzadko nawet zatrzymują postęp choroby. Obie te metody są zalecane wówczas, gdy zdiagnozowana zostaje u pacjenta jaskra zaawansowana i nie ma możliwości uregulowania jej stanu metodami zachowawczymi.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ