Kostka brukowa to rodzaj nawierzchni, który w Polsce zaczął być popularny we wczesnych latach 90. XX wieku. Obecna wówczas tzw. kostka Bauma, dziś jest już raczej wstydliwym reliktem przeszłości. Jednak wraz z rozwojem rynku budowlanego pojawiło się także kilka nowych rodzajów kostki brukowej, co sprawiło, że zainteresowanie konsumentów tym materiałem nie zmalało. Niemniej wiele osób, które dziś decydują się na jej zakup, bywają nierzadko przytłoczone ilością dostępnych rozwiązań. Istnieje bowiem kilka rodzajów kostki, a każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami.

Co należy wiedzieć o kostce brukowej? Czy warto ją kupić? Jakie są jej rodzaje i czym się one cechują?

Kostka brukowa – dlaczego warto w nią zainwestować?

Jedną z głównych zalet kostki brukowej jest to, że skutecznie utwardza nawierzchnię. Dzięki temu można nią wyłożyć: ulicę, alejkę ogrodową, plac lub chodnik. W każdym z tych miejsce spełni swoją funkcję. Z powodzeniem zastąpi także płytki gresowe, którymi dotychczas wyłożone były, na przykład schody wejściowe.

Kostka brukowa to rodzaj nawierzchni cechujący się dużą wytrzymałością i odpornością. Cechy te sprawiają, że może być użytkowana przez cały rok, nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Co więcej, jest ona także łatwa w ułożeniu i naprawie, a dzięki temu nie sprawia problemów podczas rozbiórki.

Do produkcji omawianej nawierzchni wykorzystywane są różne surowce, takie jak, chociażby kamień, beton czy twarde drewno. Umożliwiają one tworzenie przeróżnych wzorów i dekoracji. Osoba, której zależy na uzyskaniu konkretnego efektu wizualnego, będzie mogła z jej pomocą w wyjątkowy sposób ozdobić miejsca parkingowe, taras itp.

Niewątpliwą zaletą bruku jest także prosty i niewymagający wielkiego wysiłku sposób pielęgnacji. Z poszczególnych elementów nawierzchni na ogół łatwo wyczyścić różne plamy, a przy można to zrobić przy użyciu ogólnodostępnych preparatów.

Rodzaje kostki brukowe

Kostki brukowe można podzielić na trzy kategorie – ze względu na sposób ich wytwarzania, kształt oraz materiał użyty do produkcji. Zacznijmy od charakterystyki ostatniej z wymienionych kategorii, gdyż jest ona najbardziej uniwersalna.

Najstarszym i najpopularniejszym gatunkiem tej nawierzchni jest kostka brukowa betonowa – wspomniana na początku tekstu, tzw. kostka Bauma to właśnie ten rodzaj. Wciąż możemy ją zauważyć na wielu polskich podwórkach, choć często jest ona w fatalnym stanie.

Technika wykorzystywana do produkcji kostki brukowej betonowej to wibroprasowanie. Polega ona na zmieszaniu cementu, wody oraz dodatkowego kruszywa – są one jednocześnie prasowane i wibrowane, co w efekcie daje kostkę odporną na mróz,wytrzymałą oraz dość tanią.

Kolejnym popularnym i coraz chętniej kupowanym rodzajem omawianej nawierzchni jest kostka kamienna. Do jej produkcji wykorzystuje się naturalne kamienie, dzięki czemu posiada wysokie walory estetyczne. Przy tym jest także odporna na ściskanie oraz minusowe temperatury. Najczęściej jest stosowana w ogrodach lub innych reprezentacyjnych częściach podwórka, np. parkingach, podjazdach i oraz różnych placach.

Osobom, którym zależy na uzyskaniu jeszcze wyrazistszego efektu wizualnego, polecana jest kostka z kamienia polnego. Nie jest to jednak tani produkt, co więcej wymaga on od osoby układającej go sporego doświadczenia.

Kostka brukowa – uniwersalna nawierzchnia

Omawiany rodzaj nawierzchni wciąż jest chętnie wykorzystywany zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i tym zwyczajnym. Oferty firm zajmujących się sprzedażą kostki są coraz bogatsze, a wiele z nich, chcąc sprostać nowoczesnym trendom, sprzedaje, na przykład kostki brukowe ekologiczne. Każdy, kto poszukuje sprawdzonego sposobu na utwardzenie gruntu lub po prostu chce dodać uroku swojemu podwórku, powinien rozważyć kupno kostki brukowej – to bez wątpienia sprawdzone rozwiązanie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ