Obowiązujący w naszym kraju kodeks rodzinny jest zbiorem przepisów obowiązujących w polskim społeczeństwie. Wśród wielu kwestii są w nim poruszane sprawy spadkowe. Zatem co to jest zachowek?
Sprawy o zachowek nalezą najliczniej rozstrzyganych w sądach rodzinnych.
Wszystkie osoby pełnoletnie, o ile nie są ubezwłasnowolnione mogą sporządzić w swoim życiu testament. W każdym testamencie osoba dysponująca majątkiem czyli spadkodawca może dowolnie go rozdysponować. Każdy spadkodawca wskazuje w spisanym testamencie osoby z najbliższej rodziny lub też zupełnie niespokrewnione, które to odziedziczą jego majątek.
W niektórych sytuacjach morze się zdarzyć, że spadkodawca zapisze swój majątek osobie obcej, a najbliższa rodzina dowie się o tym kilka po jego śmierci, zazwyczaj podczas postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.
Często się zdarza, że majątek został rozdysponowany w taki sposób, że najbliższa rodzina jest pokrzywdzona. Dotyczy to w szczególności małżonka i dzieci, którzy nic nie dziedziczą. Aby przeciwdziałać takim krzywdzącym sytuacją został wprowadzony zachowek. Uprawnienie do zachowku wynika z bliskiej więzi rodzinnej pomiędzy spadkodawcą a osobom uprawniona.
Zgodnie z art. 991 § 1 k.c. osobami uprawnionymi do zachowku są . dzieci, wnukowie oraz prawnukowie, małżonek spadkodawcy oraz jego rodzice. Osoby te są uprawnione do zachowku pod warunkiem, że byłyby w danym wypadku powołane do spadku z ustawy.
Ponadto małżonek nie jest uprawniony do zachowku, jeśli pozostawał ze spadkodawcą w separacji, która była orzeczona wyrokiem sądu.
Aby otrzymać należny zachowek należy skierować sprawę na drogę sądową.