Jaki łuk wybrać dla dziecka

Łucznictwo cieszy się sporą popularnością. Warto zatem zainteresować tym sportem dziecko już od najmłodszych lat. Tym bardziej że jest to sport, który bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Łucznictwo pomaga w rozwoju koncentracji oraz uczy systematyczności. Jednak jak można się domyślić, przygoda z łucznictwem zawsze zaczyna się od zakupu pierwszego łuku. Jaki łuk dla dziecka będzie najlepszy?

Wybór łuku dla dziecka

Wybierając łuk dla dziecka, warto postawić na łuk bloczkowy. Jest to bowiem model łuku polecany zwłaszcza osobom początkującym. Konstrukcja łuku bloczkowego znacząco ułatwia naciągnięcie cięciwy. Dzięki temu dziecko może się szybciej przyzwyczaić do specyfiki strzelectwa. Przy wyborze łuku dla dziecka uwagę zwrócić należy na siłę naciągu. Łuk w tym przypadku powinien cechować się znacznie mniejszą maksymalną siłą niż w przypadku łuków dla osób dorosłych. Siła naciągu określana jest parametrem LBS. Dla chłopców do 12 roku życia najlepszy będzie łuk o sile naciągu 14-20 LBS. Z kolei w przypadku dziewczynek do 12 roku życia wybrać powinno się łuk o sile naciągu 10-16 LBS. Kolejnym istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę wybierając łuk, jest jego długość. Aby dobrać właściwą długość łuku, należy wzrost dziecka wyrażony w milimetrach podzielić przez 2,5. Wynik to optymalna długość łuku. Przykładowo, jeśli dziecko ma 150 cm wzrostu, wówczas należy 1500 mm podzielić przez 2,5. Wynik do 600 mm, a zatem długość łuku wynosić powinna 60 cm.

Łuk ze wspomaganiem

Dobrym wyborem w przypadku dziecka może być łuk ze wspomaganiem. Taki model łuku wyposażony jest w dodatki, które ułatwiają stawianie pierwszych kroków w łucznictwie. Przykładem takiego dodatku może być mostek na prowadzenie strzały wraz z podpórką. Pomocnym rozwiązaniem jest również specjalna ochrona na cięciwę, która chroni palce dziecka przed skaleczeniem. W przypadku dzieci warto zainwestować także w dodatkowe akcesoria. Mowa tu choćby o ochraniaczach na palce. Bezpieczeństwo dziecka jest tu najważniejsze.

Wpływ łucznictwa na rozwój dziecka

Wspomniano już, że łucznictwo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. To nie tylko nauka koncentracji i cierpliwości, ale również rozwój ciała. Strzelając z łuku, angażuje się wszystkie partie ciała. Istotna jest tu prawidłowa postawa, odpowiednie rozstawienie nóg i używanie mięśni. Chcąc zaproponować dziecku nowe hobby, a przy tym zadbać o jego rozwój, łuk dla dziecka będzie idealnym pomysłem. Warto zatem zapoznać się z dostępnym na rynku modelami i wybrać ten najbardziej odpowiedni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ