Jak samodzielnie przygotować projekt wnętrza?

Samodzielne projektowanie wnętrz wcale nie jest takie trudne. Zamiast zatrudniać projektanta sprawdź, jak przygotować plan aranżacji własnoręcznie!

Profesjonalne biuro projektowe może wykonać dla klienta kompleksowy plan wnętrza w najmniejszych detalach. W takim przypadku musimy jednak liczyć się ze sporym wydatkiem.

Można jednak zdecydować się na samodzielną aranżację wnętrza. Jak zrobić to tak, aby przestrzeń była perfekcyjna pod każdym względem?

Wystarczy kartka i ołówek

Do przyszykowania projektu wnętrza nie potrzeba wiele – w najprostszym wariancie wystarczy tylko kartka oraz ołówek.

Możemy także zastosować różne aplikacje komputerowe, które pozwalają na stworzenie go jeszcze łatwiej. Do dyspozycji są również darmowe programy, które mogą zaoferować dostęp do szerokiej gamy narzędzi ułatwiających zaprojektowanie przestrzeni. Pozwalają na przygotowanie projektu wnętrza 2D oraz 3D, aby uzyskać najlepsze efekty.

Zmierz wnętrze, które chcesz zaaranżować

Podstawą do przygotowania projektu wnętrza jest pobranie jego wymiarów – w ten sposób będziemy mogli następnie dobrać odpowiednie wyposażenie, a także obliczymy, jak dużo materiałów potrzebnych jest do wykończenia wnętrza.

Potem wymiary należy zapisać na kartce lub w programie do projektowania wnętrza. Następnie możemy przejść do dalszego etapu projektowania, czyli do wybrania materiałów i wyposażenia.

Materiały do wykończenia wnętrza – co wybrać?

Dzisiaj dużo inspiracji w dziedzinie aranżacji wnętrz można znaleźć on-line, na przykład na blogu internetowym pod adresem: www.doradztwo-domowe.pl. Wiele pomocnych informacji czeka też na portalach wnętrzarskich, w serwisach producentów materiałów wykończeniowych.

Materiały można sprawdzać on-line, ale najlepiej udać się do sklepu osobiście, aby tam zapoznać się z nimi na żywo. Jeśli to możliwe, warto pobrać próbki, aby łatwo zestawić ze sobą materiały.

Jeśli chcemy uzyskać efekt optycznego powiększenia przestrzeni, warto wybierać materiały o jaśniejszych kolorach, które rozświetlą wnętrza i sprawią, że będą wyglądały na przestronniejsze niż w rzeczywistości.

Dobieramy meble i dekoracje

Na sam koniec dobieramy odpowiednie meble oraz dekoracje do wnętrza. Tutaj także pomoże nam projekt wyrysowany na kartce albo w programie. Możemy wtedy dobrać także umeblowanie i inne sprzęty w odpowiednich wymiarach.

W programie komputerowym możemy łatwiej testować różne ustawienia mebli w pomieszczeniu. Gdy wykonujemy projekt na kartce, możemy wyciąć z kartki meble do rzutu z góry i w ten sposób dobrać idealną aranżację wnętrza.

Zatem samodzielne projektowanie wnętrz nie jest trudne – warto spróbować i samemu stworzyć wyjątkową aranżację!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ