Jak bezpiecznie zwalczyć karaluchy w mieszkaniu?

Karaluchy to problem pojawiający się w wielu domach. Odstraszają nie tylko wyglądem, ale mogą być nosicielami wielu groźnych chorób. Nic dziwnego, że środków do ich zwalczania jest na rynku coraz więcej. Niestety, niektóre z nich mogą być naprawdę skuteczne, ale jednocześnie także szkodliwe dla dzieci czy zwierząt. Istnieją jednak domowe sposoby, które również pozwolą pozbyć się karaluchów.

Regularne porządki
Karaluchy uwielbiają pożywienie, dlatego pojawiają się zawsze tam, gdzie mają do niego dostęp. Rajem będą dla nich resztki jedzenia. Ważne jest więc regularne zamiatanie okruchów nie tylko z blatów, ale przede wszystkim z podłogi, spod kanap czy spod lodówki. Nie obędzie się również bez czyszczenia szczelin. W tych wszystkich miejscach mogą pojawić się i rozwijać kolejne karaluchy. Warto także sprawdzić, czy każde opakowanie z żywnością jest szczelnie zamknięte i ma czystą powierzchnię.

Kwas borowy i cukier
Cukier znajdziemy w każdym domu, kwas borowy możemy natomiast kupić w aptece czy sklepie z artykułami chemicznymi (występuje w formie proszku i można go nabyć za niewielką kwotę). Stworzony z tych dwóch składników roztwór będzie niezwykle skuteczny w walce z karaluchami. Kwas borowy, wykorzystywany przy produkcji niektórych środków owadobójczych, zabije większość szkodników, a jednocześnie nie zaszkodzi ludziom czy zwierzętom. Najlepiej umieścić taką mieszaninę pod lodówką czy w ciemnych szafach. Są to miejsca, które w szczególności lubią karaluchy. Przyciągnięte przez cukier zaczną go jeść, a potem zaniosą go do gniazda, co poskutkuje zabiciem kolejnych osobników.

Lep na muchy
Sprawdzi się nie tylko podczas walki z muchami, ale także przy pojawieniu się w domu karaluchów. Wystarczy pociąć go na kawałki i położyć w miejscach, w których mogą pojawić się osobniki. Niestety, jest to sposób, który nie pozwala na całkowite wyeliminowanie karaluchów, a jedynie na zmniejszenie ich liczby. Może być jednak doskonałym rozwiązaniem w połączeniu z innymi metodami na zwalczanie insektów.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ