Epika i kilka jej gatunków

Wyróżnia się trzy rodzaje literackie – epikę, lirykę i dramat. Do tego pierwszego rodzaju literackiego zalicza się kilka gatunków literackich. Sama epika ukształtowała się na przestrzeni dziejów ludzkości z pierwotnych podań, mitów, legend, bajań i baśni, w których ludzie tłumaczyli sobie przeszłe zdarzenia, powstanie świata, przyczynę różnych zjawisk naturalnych.
Epikę charakteryzuje obecność narratora, układ przyczynowo-skutkowych przedstawionych wydarzeń, świat przedstawiony, wielość miejsc akcji oraz wydarzeń, a także zapis treści mową niewiązaną, czyli prozą, choć istnieją od tego pewne wyjątki.
Największym gatunkiem epickim jest powieść. Jest wielowątkowa, obszerna, przedstawiająca wielu bohaterów, wiele miejsc akcji i wiele wydarzeń. Istnieje mnogość rodzajów powieściowych, na przykład obyczajowe, kryminały, fantastyczne, science-fiction, biograficzne…
Drugim często tworzonym gatunkiem epickim jest nowela. Co to jest nowela? To krótki utwór epicki. Oparty jest na jednym wątku, zawiera małą liczbę bohaterów. Punkt kulminacyjny, czyli najważniejszy moment akcji, o największym dramatyzmie przesunięty jest wyraźnie ku końcowi.
Inny epicki gatunek lubiony tak przez autorów, jak i czytelników to opowiadanie. To krótki utwór, również mający zazwyczaj tylko jeden wątek. Nie ma tak schematycznej konstrukcji jak nowela, jest bardziej otwartą formą, „spontaniczną”, dającą szersze pole do zaszalenia literackiego.
Ważnym gatunkiem epiki jest epopeja, inaczej zwana eposem. Pisana jest mową wiązaną.

www.kobiecosc.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCofka
Następny artykułKocham buty!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ