Dieta sportowa — na co zwrócić uwagę?

Dieta sportowa to bardzo złożona dieta, która powinna spełniać ściśle określone cele. Wielu sportowców bazuje na różnego rodzaju dietach, aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednich substancji odżywczych w odpowiednich posiłkach. Niezależnie jednak od tego, jaką dietę sportową wdrażamy, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które sprawiają, że dieta będzie skuteczna, efektywna i odpowiednia dla nas. Poniżej prezentujemy listę największych rzeczy, o których musimy pamiętać, prowadząc dietę sportową.

Równowaga energetyczna i dieta

Pierwszy, elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, układając dietę sportową, jest równowaga energetyczna. Jest to poziom kalorii, które musimy dostarczyć organizmowi w trakcie intensywnego treningu. Nie może być ona zbyt mała, gdyż nie będziemy mieli wystarczająco sił na trenowanie, a odchudzanie nie jest naszym głównym celem. Nie możemy dostarczyć za dużo kalorii, gdyż będzie to szkodliwe dla naszego organizmu. Trenując zarówno amatorsko jak i profesjonalnie możemy skorzystać z porady dietetyka. Pomoże on ułożyć nas odpowiednią dietę dla naszego trybu życia i określić ilość kalorii jaką powinniśmy przyjmować dziennie. Sama dieta powinna składać się z kilku mniejszych posiłków. Przyjmowanie produktów żywnościowych w mniejszych ilościach ułatwia wchłanianie się substancji odżywczych, nie obciąża organizmu oraz zapobiega łaknieniu czy odkładaniu się tłuszczu w organizmie.

Węglowodany przed treningiem

Jeśli intensywnie trenujemy, jedną z najważniejszych rzeczy w naszej diecie, są węglowodany. Są to substancje, które pomagają nam trenować i wykorzystujemy je podczas treningu do aktywności fizycznej. Warto spożywać je przed treningiem. Ważnym elementem jest rodzaj produktów, w których zawarte są węglowodany. Nie można spożywać ich w dowolnej formie, która będzie zawierała inne szkodliwe składniki. Produktami, które uchodzą za najbardziej odpowiednie, będą kasze, pełnoziarniste makarony, produkty pełnoziarniste czy ryż basmati.

silownia

Białko po treningu

Będąc sportowcem i trenując różne dyscypliny sportowe, powinniśmy pamiętać również o białku. Jest ono niezbędnym elementem potrzebnym do budowy mięśni oraz ich rozwoju. Białko powinniśmy spożywać w formie pełnowartościowej, co znacznie przyspiesza jego wchłanianie i da lepsze rezultaty. Będą one obecne w takich produktach jak ser, mleko, mięso czy ryby. Takie właśnie produkty możemy również wdrożyć do naszej diety. Białka pełnowartościowe zawierają 9 aminokwasów potrzebnych do funkcjonowania naszego organizmu, więc spożywając tego typu białka, dostarczamy kompleksowych korzyści naszemu ciału.

Porada: Jeśli zależy nam na zbudowaniu masy mięśniowej, nie należy przekraczać odpowiedniego i wskazanego poziomu dziennej dawki. Nadmiar białka z pewnością nie pomoże uzyskać lepszych efektów, a będzie obciążający dla organizmu np. nerek. Dorosła osoba powinna przyswajać ok. 0,8 gramów białka na 1 kg masy ciała.

Warzywa i owoce

Bardzo często pomijanym elementem diety sportowej są owoce i warzywa. Jest to duży błąd. Składają się one bowiem z dużej ilości wody, co pomaga skutecznie nawadniać nasz organizm. Zawierają w sobie również wiele substancji odżywczych czy witamin. Warzywa i owoce posiadają korzystny stosunek ilości kalorii do zawartości substancji odżywczych, dzięki czemu przyjmujemy ich dużą ilość wraz ze stosunkowo małą ilością kalorii. Owoce mogą być również bardzo dobrym sposobem na najmniejsze posiłki, czyli przekąski. W ciągu dnia możemy również spożyć jedną porcję ok. 200 ml soku.

Nawodnienie

Dieta sportowa to nie tylko posiłki, ale i również nawodnienie organizmu. Podczas treningu intensywnie wydalamy minerały z potem. Warto zatem zadbać, aby pita przez nas woda była bogata w magnez, wapń, potas czy sód. Z pewnością takie drobne działanie w dłuższym okresie pomoże nam w wydajniejszych treningach.

Dieta pudełkowa

Wiele osób nie ma czasu, aby dbać o wszystkie powyższe punkty tak, by dieta była różnorodna. Decydują się wtedy najczęściej i korzystają z wybranego cateringu dietetycznego. Obecnie dieta pudełkowa to oszczędność czasu i gwarancja wysokiej jakości produktów oraz bogata oferta smakowa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ