Czym kierować się przy wyborze węża ogrodowego?

0
4737

Regularne podlewanie roślin to prawdopodobnie najważniejsza z prac ogrodowych – w końcu dostarczanie roślinom wody jest konieczne do ich prawidłowego rozwoju. Do tego celu, zwłaszcza w większych ogrodach, niezbędny jest odpowiednio dobrany wąż ogrodowy. Skąd wiedzieć, który będzie właściwy? Przeczytaj poniższy artykuł, a wszystkie Twoje wątpliwości odejdą w zapomnienie.

Jaką długość węża ogrodowego wybrać?

Wąż ogrodowy powinien sięgać od punktu poboru wody do najbardziej oddalonego miejsca w Twoim ogrodzie. Aby upewnić się, że tak będzie, powinieneś po prostu zmierzyć tę odległość. Przy pomiarach musisz uwzględnić zapas (2/3 metry), których wąż może potrzebować na omijanie ewentualnych przeszkód. Zapobiegnie to zaginaniu się węża i przerwom w dostawie wody.

Ile powinna wynosić średnica węża?

Średnica to bardzo ważny parametr – wpływa ona bezpośrednio na ciśnienie wody. Im większy ogród, tym większą drogę woda musi pokonać, aby dotrzeć do jego wszystkich zakamarków, a więc i średnica musi być odpowiednio duża.

Budowa węża ogrodowego – na co zwrócić uwagę?

Gwarancją wysokiej jakości węża jest jego trwała konstrukcja i solidne materiały, których użyto do jego produkcji. Najprostsze modele węży ogrodowych składają się z jednej lub dwóch warstw tworzywa sztucznego. Odrobinę bardziej wytrzymałe są węże, których budulcem jest kauczuk – są one również bardzo lekkie i estetycznie wyglądają. Świetną wytrzymałością cechują się z kolei węże trzy lub czterowarstwowe wykonane z poliestru lub włókien tekstylnych. Najlepiej, jeśli zapamiętasz, że im większa ilość warstw węża, tym bardziej jest on wytrzymały.

rolmarket-6

W jakie akcesoria do węży ogrodowych warto się zaopatrzyć?

Akcesoria usprawniają pracę z wężem ogrodowym i ułatwiają jego przechowywanie. Jednym z niezbędnych akcesoriów są  zraszacze i pistolety zraszające, dzięki którym dokładnie podlejesz swoje rośliny nawet w najbardziej oddalonych zakątkach ogrodu. W wyposażeniu każdego ogrodu powinny się znaleźć także wózki i stojaki na węża, które ułatwią jego transport i przechowywanie, nie narażając go na zaginanie i inne zniszczenia. Podczas nawijania na wózek wąż się nie skręca, dzięki czemu nie narażamy go na zbędne uszkodzenia.

Podsumowanie

Aby wąż ogrodowy dobrze wypełniał swoją funkcję, powinien mieć długość i średnicę dopasowaną do wymiarów Twojego ogrodu. Prace z nim w znacznym stopniu usprawni także dobór odpowiednich akcesoriów. Jeśli przy jego kupnie uwzględnisz czynniki, o których pisaliśmy powyżej, na pewno wybierzesz wydajny model, który stanie się niezastąpionym elementem wyposażenia Twojego gospodarstwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ