Męczący, przewlekły katar może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Po czym dokładnie można poznać to schorzenie i jak można je leczyć?

Przewlekły nieżyt nosa, który określany jest właśnie jako przewlekły katar, jest dolegliwością mogącą dać w kość. Utrudnia codzienne funkcjonowanie, jest uciążliwy, zmniejsza komfort oddychania i odczuwania zapachów.

Do przewlekłego kataru dochodzi często u osób, które mają alergie wziewne – w okresie pylenia, ale również może być on objawem chorób o podłożu hormonalnym, cukrzycy, zaburzeń naczyniowych, chorób nerek, wątroby, a nawet nowotworów. Towarzyszy również infekcjom bakteryjnym.

Warto też pamiętać o tym, że może mieć on związek z przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku, na przykład w smogu, w zapylonym czy zagrzybionym pomieszczeniu.

Jak rozpoznać przewlekły katar?

O przewlekłym nieżycie nosa mówimy wtedy, gdy z nosa cały czas wypływa wodnista wydzielina o charakterze ropno-śluzowym albo śluzowym.

Przewlekły katar również daje takie objawy jak obrzęki nosa, uczucie zatkania nosa, podrażnienie, uczucie nadmiernej suchości nosa. Mogą towarzyszyć mu również częste kichanie, problemy z powonieniem, pojawienie się strupków.

Leczenie przewlekłego kataru

Leczenie przewlekłego nieżytu nosa zależne jest przede wszystkim od tego, jakie są jego przyczyny. Warto zatem skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł zalecić właściwe badania w celu jej określenia.

Gdy mamy do czynienia z infekcją wirusową, zaleca się stosowanie takich preparatów jak Disnemar.pl, które zawierają roztwór soli mineralnych w formie wygodnego w aplikacji sprayu. Pomaga usunąć nadmiar wydzieliny, wspomaga usuwanie chorobotwórczych drobnoustrojów, nawilża śluzówkę nosa i regeneruje ją. Więcej informacji o preparacie można znaleźć na stronie: Disnemar.pl.

W przypadku infekcji bakteryjnych zaleca się już odpowiednio dobrane antybiotyki – można dopasować je na podstawie wykonanego antybiogramu z wymazu z nosa.

Gdy powodem przewlekłego kataru jest alergia, najczęściej podaje się wtedy leki antyhistaminowe albo glikokortykosteroidy donosowe. Można też stosować kuracje odczulające i wspomagająco stosować spraye z solą.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ