Amniopunkcja i jej wpływ na dalsze życie

Amniopunkcja to badanie, które w dużej mierze może wpłynąć na późniejsze życie nie tylko rodziców, ale i mającego się narodzić dziecka. To inwazyjne badania pozwala wykluczyć lub potwierdzić wady rozwojowe, a tym samym rozwiać wątpliwości lekarzy i rodziców.

Ogromne znaczenie amniopunkcji

Amniopunkcja to badanie, które wykonuje się we wczesnych tygodniach ciąży, choć od terminu podawanego przez większość lekarzy istnieją też pewne odstępstwa. Określony termin przeprowadzenia badania ma minimalizować ryzyko ewentualnego poronienia, które według dostępnych danych statystycznych zdarza się dziś bardzo rzadko.

Amniopunkcja wyniki a ryzyko poronienia

Według obecnie dostępnych danych, ryzyko poronienia w wyniku amniopunkcji jest niewielkie i wynosi zaledwie około 0,5–1 proc. Parametry te wskazują, że poważne konsekwencje (w tym najcięższe to poronienie), występują zazwyczaj u jednej na 100, a nawet 200 kobiet, które poddają się temu badaniu. Amniopunkcja wykonywana jest przez doświadczonych lekarzy, zawsze pod USG, co powoduje, że przypadkowe zranienia dziecka już się praktycznie nie zdarzają. Różnego rodzaju inne możliwe powikłań też zdarzają się niezwykle rzadko.

Określenie płci

Wykonanie amniopunkcji pozwala także na pewne określenie płci dziecka, ponieważ w jego trakcie analizowane są wszystkie chromosomy, w tym chromosomy płciowe. Obecność pary chromosomów X X daje 100 proc. pewności, że urodzi się dziewczynka, z kolei obecność chromosomów X Y – oznacza, że urodzi się chłopiec. Co ważne, wynik amniopunkcji w kwestii płci nie pozostawia żadnych wątpliwości. Amniopunkcja cena jest zależna od miejsca jej wykonywania. Duże kliniki, np. kliniki leczenia niepłodności zwykle mają nieco wyższe ceny niż pozostałe ośrodki.

Drogocenne badanie

W przypadku, kiedy wyniki amniopunkcji wskażą, że dziecko urodzi się z wadami, rodzice mają czas na oswojenie się z tą informacją i na podjęcie decyzji co do dalszego utrzymywania ciąży. Jeżeli wady nie są poważne, a np. wyniki wskazują, że dziecko urodzi się np. z wadą serca, wówczas lekarze mają czas na przygotowanie się do porodu, który wygląda nieco inaczej. Na sali porodowej znajdują się dwa zespoły lekarzy: jeden zespół odbiera poród, zaś drugi (na który składają się neonantolodzy) przygotowują się do przejęcia dziecka i rozpoczęcia np. operacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ