Drukowanie na dobre weszło już do naszego życia – dzięki niemu można realizować cele reklamowe, materializować wizerunek firmy lub przelewać na papier swoją kreatywność. Czym wyróżnia się druk cyfrowy i co warto o nim wiedzieć?

Druk cyfrowy, a druk offsetowy

Druk cyfrowy i offsetowy to najpopularniejsze technologie druku. Zazwyczaj druk cyfrowy stosowany jest do mniejszych, personalizowanych nakładów. Z kolei offset doskonale sprawdza się przy druku wielonakładowym – tak naprawdę tylko wówczas jest to opłacane (już samo przygotowanie form drukarskich i rozruch maszyny jest czaso- i kosztochłonne). Każda z tych technologii druku ma swoje wady i zalety, a przy wyborze warto się kierować wielkością nakładu, oczekiwaniami i tym, ile chcemy wydać na wydruki. Czym się wyróżnia druk cyfrowy i jakie są jego zalety?

1. Druk cyfrowy jest szybki

Od momentu przesłania pliku, do momentu, gdy otrzymamy gotowy wydruk, może minąć kilka lub kilkanaście sekund. Nie potrzeba tutaj naświetlania płyt offsetowych, długiego rozruchu maszyny czy wielu wydruków próbnych. Wybierając druk cyfrowy nie marnujemy papieru, czasu i farby. Po prostu drukujemy plik i zarówno pierwsza, jak i ostatnia odbitka będzie mieć równie dobrze odwzorowane kolory.

2. Druk cyfrowy można personalizować

W odróżnieniu od druku offsetowego, w druku cyfrowym można wprowadzać wiele różnych danych, a tym samym personalizować wydruk. Druki cyfrowe sprawdzają się więc przy wydruku wizytówek z różnymi danymi, winietek na stół, numerowanych biletów lub kopert z różnymi adresami. Jeśli zależy nam na personalizowanych wydrukach, cyfra zdecydowanie góruje nad offsetem.

3. Druk na różnych podłożach

Druk cyfrowy pozwala drukować na wielu różnych podłożach – o różnym formacie, gramaturze i strukturze. Druk cyfrowy pozwoli nanieść dane zarówno na papierach tradycyjnych, jak i ozdobnych, ale też na tekstyliach i innych powierzchniach. Daje to ogromne możliwości – pozwalając wydrukować zarówno wizytówkę, plakat, jak i torbę z nadrukiem.

 4. Druk cyfrowy – do zewnętrznych i wewnętrznych materiałów

Druk cyfrowy oznacza także różne technologie druku, różniące się trwałością i składem farb. Najtrwalszym rodzajem druku cyfrowego jest solwent, czyli druk z użyciem silnych środków, które zapewniają doskonałą trwałość wydruków. Wydruki solwentowe najlepiej sprawdzają się przy wydruku banerów zewnętrznych, które zachowają soczyste kolory w każdych warunkach atmosferycznych.Bardziej ekologicznym rozwiązaniem jest cyfrowy druk latekstowy, który doskonale nadaje się do wydruków plakatów lub tapet do wnętrz – np. szkół i szpitali, będąc całkowicie bezpieczny dla zdrowia i środowiska.

 5. Druk cyfrowy to dobra jakość

W druku cyfrowym można odwzorować bardzo wiele kolorów i drukować nawet najbardziej wymagające projekty. W drukarkach cyfrowych można zastosować różne rodzaje farb i kolorów – w tym zarówno kolory podstawowe (CMYK), jak i kolory specjalne. Niektóre nowoczesne maszyny oferują także druk cyfrowy w jakości offsetu, oferując doskonałe parametry wydruku – także w niskich, personalizowanych nakładach. Druk cyfrowy daje ogromne możliwości, pozostając jedną z najbardziej wszechstronnych technologii druku.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ