Jak czyścić żelazko?

Żelazko znajduje się w każdym domu i jest często używanym sprzętem domowym, o który jednak rzadko prawidłowo się dba. Nie każdy wie, jak powinno się czyścić żelazko. Na szczęście jest to bardzo proste.

Odpowiednia temperatura
Przed przystąpieniem do czyszczenia należy poczekać, aż żelazko całkowicie wystygnie. Inaczej ryzykuje się poparzenie, poza tym w ten sposób trudno osiągnąć zamierzony rezultat. Należy więc pamiętać, by w pierwszej kolejności odłączyć urządzenie od prądu.

Żółte zabarwienie
Jest to częste zanieczyszczenie pojawiające się na stopce żelazka. Najprościej przetrzeć je watką nasączoną octem z solą, a potem wypolerować stopę czystą ściereczką. Niektóre gospodynie domowe preferują także czyszczenie „na gorąco”, czyli prasowanie żelazkiem gazety posypanej solą do momentu, aż bród nie zniknie z powierzchni stopki.

Woskowy osad
W przypadku przywarcia do płyty żelazka woskowej substancji, najprościej nastawić je na najwyższą temperaturę i przez chwilę prasować gazetę. Dzięki temu wosk rozgrzeje się i wniknie w papier, a płyta urządzenia znów będzie czysta.

Oleista ciecz
Przy usuwaniu tłustych substancji najlepiej sprawdzi się amoniak. Wystarczy przetrzeć żelazko nasączoną nim szmatką czy wacikiem, a następnie przepłukać płytę wodą. Osad powinien całkowicie zniknąć.

Ocet
To jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów na wyczyszczenie żelazka. Wystarczy nałożyć go na ściereczkę i energicznie pocierać płytę. Wskazane jest lekkie rozgrzanie żelazka, dzięki czemu usunięcie zanieczyszczeń będzie o wiele prostsze. W przypadku silniejszych zabrudzeń ocet można zmieszać z sodą oczyszczoną i jeszcze raz przetrzeć stopkę.

Brud w otworach na parę
Aby go usunąć, nie można użyć noża czy innych ostrych narzędzi, które prawdopodobnie porysują płytę. W tym przypadku doskonale sprawdzą się patyczki kosmetyczne, ponieważ nie uszkodzą płyty, a jednocześnie za ich pomocą możliwe jest jak najdokładniejsze usunięcie zgromadzonych w otworach zanieczyszczeń.

Zbiornik
Ważne jest również dbanie o zbiornik na wodę, w którym może gromadzić się kamień i zanieczyszczenia. Najlepiej wlać do niego wodę wymieszaną z octem, a potem pozwolić żelazku parować przez kilka minut. Po usunięciu pozostałego roztworu i poczekaniu aż żelazko wyschnie, należy powtórzyć całą czynność, tym razem używając samej wody aż do momentu, gdy nie będzie już pozostałości po occie.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ