Alergia na leki to niespodziewana reakcja organizmu na właściwie dawkowany lek. Nie jest to częsta przypadłość.(1) Co zrobić, jeśli jednak dotyczy nas ten problem? Czy da się całkowicie wyleczyć z alergii na konkretny lek?

Czy można pozbyć się alergii na dany lek? (1)
 
Obecnie nie istnieje metoda, która pozwalałaby na wyleczenie alergii na leki. Jedynym wyjściem jest konsekwentne unikanie uczulającego leku oraz podobnych, które również mogą wywołać reakcję polekową (to tak zwana reakcja krzyżowa). Jeśli podejrzewamy, że lek nas uczula, należy zaprzestać jego stosowania i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W przypadku gdy wystąpiły silne reakcje alergiczne, trzeba jak najszybciej udać się do szpitala lub wezwać kartkę, ponieważ reakcje alergiczne na leki mogą nawet zagrażać życiu. 
 
Jak leczy się reakcje alergiczne na leki? (1,2) więcej >>
 
Leczenie uczulenia na leki polega zwykle na podawaniu leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów. Osoby, którym zdarzają się wstrząsy polekowe, powinny mieć zawsze przy sobie strzykawkę z adrenaliną. Dla bezpieczeństwa chory powinien mieć również przepisane przez lekarza leki.
 
Jeżeli jesteśmy uczuleni na lek, który jest dla nas konieczny, lekarz może zalecić tzw. desensytyzację. Jest to odczulanie bardzo małymi dawkami leków, stopniowo zwiększanymi aż do osiągnięcia pożądanej dawki. To niebezpieczna forma leczenia, dlatego odbywa się wyłącznie w szpitalu.
 
Co robić, aby uniknąć alergii na leki? (1,2)

W przypadku alergii na leki bardzo ważne jest zapobieganie. Trzeba zawsze informować personel medyczny o swojej alergii. Warto nosić przy sobie specjalną kartę lub opaskę z informacją o uczuleniu. Jest to przydatne w przypadku niespodziewanych problemów ze zdrowiem połączonych z utratą przytomności – nieprzytomna osoba nie może przecież poinformować lekarzy o swoim uczuleniu. Nie zaleca się powtarzania leczenia tymi samymi lekami (w takim wypadku może pojawić się reakcja uczuleniowa).
 
 
 
 
1.  Makowska J. Alergia na leki. http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/choroby/60038,alergia-na-leki Data dostępu: 10.05.2017
2.  Jedynak-Wąsowicz U. Alergia na leki u dzieci. http://pediatria.mp.pl/choroby/choroby-alergiczne/138605,alergia-na-leki-u-dzieci Data dostępu: 10.05.2017

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ