Warszawskie Pałace

Każda stolica ma swoje zabytki – poczynając od zamku lub pałacu, poprzez kościoły, budynki mieszkalne, muzea, instytucje kultury czy nauki, a kończąc na pomnikach. Jedną z atrakcji turystycznych, chętnie odwiedzaną przez polskich, jak i zagranicznych zwiedzających, są miejskie pałace. Niektóre z nich znajdują się w ścisłym centrum, inne na obrzeżach, ale wszystkie przyciągają swoim charakterystycznym czarem. Przyjrzyjmy się dwóm najbardziej znanym w Warszawie.

Pałac na Wyspie – Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie położone są niemalże w ścisłym centrum Warszawy. Dawniej stanowiły wspaniałą, letnią rezydencję króla Stanisława Augusta, konesera i mecenasa sztuki. Dziś są obiektem muzealnym o światowym znaczeniu, ze wspaniałym ogrodem i zabytkami architektonicznymi.

W centralnej części ogrodów położony jest najwspanialszy z nich – Pałac na Wyspie. Ten klasycystyczny budynek, ze wszystkich stron otoczony wodą, jest niezwykle malowniczy. W jego wnętrzach mieści się muzeum, ukazujące zabytkowe wnętrza wraz z ich wyposażeniem. Mieści się tu także Królewska Galeria Obrazów.

Oprócz samego Pałacu na Wyspie, w Łazienkach Królewskich warto odwiedzić pozostałe zabytki architektoniczne. Należy do nich przede wszystkim Stara Oranżeria, stanowiąca dziś galerię rzeźby, ale także siedzibę Teatru Królewskiego. Jest to jeden z niewielu zachowanych do dziś teatrów dworskich pochodzących z XVIII wieku.

Miłośnicy antycznych ruin i teatru z pewnością docenią malowniczo położony nad Stawem Południowym Amfiteatr. Kamienna widownia na planie koła pomieścić może około tysiąca widzów, a scena inspirowana jest antycznymi ruinami, które otaczają ją z trzech stron. Również i dziś, przy sprzyjającej pogodzie, amfiteatr gości widzów oraz aktorów.

Ogrody Łazienek Królewskich stanowią również atrakcję dla odwiedzających, ciesząc ich oczy soczystą zielenią i pozwalając odpocząć od codziennego zgiełku Warszawy. Do dyspozycji gości są ogrody o różnorodnych motywach, takich jak królewski, chiński czy romantyczny. Jedną z największych atrakcji stanowi jednak Pomnik Chopina, przy którym rokrocznie odbywają się Koncerty Chopinowskie. Można ich wysłuchać w każdą niedzielę, w sezonie od maja do września.

Pałac w Wilanowie

Podążając Traktem Królewskim na południe znaleźć można się w Wilanowie, gdzie mieści się wspaniały Pałac króla Jana III Sobieskiego, otoczony rozległym parkiem. Jest to kolejne miejsce, w którym podziwiać możemy historyczne wnętrza wraz z ich wyposażeniem, wśród których na szczególną uwagę zasługują Apartamenty Jana III Sobieskiego. Składają się nań Biblioteka, Gabinet Chiński, Garderoba, Antykamera oraz Sypialnia. W pierwszym z pomieszczeń warto zwrócić uwagę na sufit oraz podłogę. Sufit posiada bowiem niezwykły katalog, w postaci zilustrowanych najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Pod ich wizerunkami mieściły się za czasów króla regały, zawierające księgozbiór tematycznie związany ze sportretowanymi. Z kolei na podłodze położony jest trójkolorowy marmur – jedyny oryginalnie pochodzący z czasów władcy w całym Wilanowie.

Wokół Pałacu mieszczą się królewskie ogrody, łączące w sobie elegancję klombów i żywopłotów, z usytuowanym za nimi przestronnym parkiem. To kolejne miejsce, które pozwala odpocząć od miejskiego zgiełku i przenieść się na chwilę myślami do starodawnej Warszawy, w której po tych samych alejkach przechadzali się władcy i dworzanie.

Inne miejsca na weekend

Oczywiście to nie jedyne miejsca w Warszawie, w których ciekawie, ale i spokojnie można spędzić czas. Jeśli zastanawiacie się, gdzie takie znaleźć, to kilka zaproponować może wam Kurier Warszawski, gazeta poświęcona zarówno życiu, jak i historii stolicy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ