Mówi się, że nigdy nie jest za późno na zdobywanie nowych umiejętności — i to oczywiście prawda! Ale czy może być za wcześnie na przykład na to, aby nauczyć się podstaw programowania? W jakim wieku dziecko będzie na tyle duże, by uczestniczyć w takich innowacyjnych zajęciach?
Kiedy dziecko najlepiej przyswaja wiedzę?
Dzieci w zasadzie od dnia narodzin ekspresowo każdego dnia przyswajają nowe umiejętności — z początku proste, jak chwytanie zabawek, a potem te trudniejsze, jak mówienie, czytanie i pisanie. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym dzieci zaczynają się już interesować wieloma ciekawymi zagadnieniami — uczą się nowych zabaw, jeżdżą na rowerze, zaczynają grać w piłkę nożną, czy rysują. Na tych kilka pierwszych lat przypada okres najbardziej intensywnego rozwoju dziecka pod względem fizycznym i umysłowym. Eksperci są jednak zgodni co do tego, że w tym czasie dziecko nie potrafi się jednak skupić na rozleglejszych zagadnieniach. Co więcej, powinno najpierw bardzo dokładnie przyswoić sobie umiejętność słuchania, wykonywania poleceń, pisania, czytania, posługiwania się klawiaturą, prostych obliczeń matematycznych oraz logicznego rozumowania, zanim rozpocznie się nauka programowania dla dzieci.
Od jakiego wieku dzieci mogą programować?
Podstawą programowania jest zrozumienie jego istoty oraz posługiwania się najprostszymi komendami. Już w wieku około 9-10 lat, czyli w trzeciej klasie szkoły podstawowej, można zapisać dziecko na pierwsze zajęcia z programowania. Pozwolą mu one rozbudzić ciekawość, zaintrygują, nauczą podstaw, dzięki którym dziecko w kolejnych latach będzie mogło rozszerzać swoją wiedzę z tego zakresu i rozwijać kreatywność. Tu nie ma górnej granicy — kursy programowania są organizowane dla dzieci do 2 klasy szkoły średniej, ale po tym czasie można kontynuować swoją zabawę z programowaniem na kursach dla dorosłych, studiach lub zawodowo!
Zanim wyślesz dziecko na kurs online, musisz upewnić się, czy umie ono skupić swoją uwagę na kilkadziesiąt minut, gdyż zajęcia takie mają formę video-rozmowy z instruktorem. Dziecko musi również poprawnie komunikować się, pisać i czytać. Dopóki dobrze nie opanuje tych umiejętności, nie będzie mogło w 100% wykorzystać możliwości, jakie daje nauka programowania dla dzieci. Jeśli więc marzysz o świetlanej przyszłości dla swojego dziecka i chcesz od małego dawać mu maksimum szans na pracę w tym jakże rozwojowym zawodzie, postaraj się najpierw o to, aby przyswoiło szereg podstawowych, szkolnych umiejętności w zadowalającym stopniu.