Nasze oczy są bardzo narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Nie da się obok tego tematu przejść obojętnie, ponieważ dolegliwości związane z podrażnieniem gałki ocznej są bardzo nieprzyjemne. Tak samo jak dbamy o skórę, tak również nie można zapominać o właściwej higienie oczu. Suchość i podrażnienie oczu – przyczyny i leczenie.

Jakie są objawy suchości oczu?
Gałka oczna pokryta jest delikatnym filmem, który pod wpływem wielu czynników zewnętrznych ulega wysychaniu. W efekcie czujemy, że oko piecze, boli, mamy wrażenie piasku pod powiekami.

Jakie są przyczyny podrażnień oczu?
Bezpośrednimi przyczynami jest długa praca przed komputerem, przy dokumentach, w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych, wiatr, zanieczyszczone powietrze, słońce.
Dodatkowo niewłaściwe kosmetyki do makijażu i demakijażu oczu, niekorzystnie wpływają na powierzchnię gałki ocznej.
Choroby oczu wymagające stosowania kropli lub maści, których skutkiem ubocznym jest podrażnienie oczu.

Co to jest zespół suchego oka?
Jeśli dolegliwości związane z suchym okiem są bardzo dokuczliwe i nie potrafimy sobie z nimi poradzić, lekarze okuliści diagnozują taki stan rzeczy jako zespół suchego oka. Przyczyną tutaj, jest oprócz czynników zewnętrznych także nadwrażliwość naszych oczu i większa tendencja do podrażnień niż u innych osób.

Jak sobie samemu radzić?
Jeśli dużo pracujemy przed komputerem lub z dokumentami, starajmy się robić sobie przerwy w pracy, aby oczy trochę odpoczęły. Profilaktycznie minimum dwa razy dziennie stosujmy krople nawilżające, których oferta w aptekach jest bardzo bogata. Kosmetyki stosowane do makijażu i demakijażu oka powinny być delikatne i hipoalergiczne. Pijmy dużo wody, która nawilża cały organizm, także nasze oczy. Wychodząc na zewnątrz nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych, ale tylko zakupionych u optyka z odpowiednimi filtrami i atestem.

Wizyta u okulisty
Jeśli mimo wszelkich starań nasze oczy cały czas nie dają nam spokoju, konieczna będzie wizyta u lekarza okulisty. Nie można problemu bagatelizować, ponieważ sprawa może okazać się poważniejsza.

www.sztukapielegnowania.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ