Tapety z górami – aranżacja na najwyższym poziomie

Stworzenie wnętrza naszych marzeń jeszcze nigdy nie było tak proste, jak obecnie. W sklepach znajdziemy tysiące rozwiązań i dekoracji, które pozwolą nam się cieszyć dokładnie takim wystrojem, jaki od zawsze chodził nam po głowie. Dzisiaj przygotowaliśmy coś dla miłośników gór. Zagłębimy się w górskie pejzaże, jednak naszym źródłem inspiracji nie będą realistyczne fotografie lecz graficzne tapety. To niezwykle ciekawa i oryginalna propozycja, a pomysły na wykorzystanie takich ozdób przygotował specjalnie dla nas specjalista z portalu Myloview.pl. Aranżacyjny sukces mamy więc w kieszeni!

Podobnie jak w sztuce mamy do czynienia z realistycznymi lub umownymi przedstawieniami rzeczywistości, tak i w świecie aranżacji wnętrz możemy sięgać zarówno po widoki wiernie ukazujące otaczający nas świat, jak i takie, które są jego symbolicznym ujęciem. Na fototapetach znajdziemy zazwyczaj malownicze, fotograficzne ujęcia, które ukazują konkretne pasma – Tatry, Alpy czy Himalaje. Czym natomiast charakteryzuje się tapeta? Góry tworzą na niej symetryczny, powtarzający się deseń, zazwyczaj o pasowym układzie, a więc nie jest to jedno przedstawienie, lecz wzór, który powtarza się kilka razy z mniejszym lub większym zagęszczeniem. Choć tapety zostały wyparte na wiele lat właśnie przez fototapety, coraz częściej pojawiają się teraz we wnętrzach, dlatego warto się im bliżej przyjrzeć. Przygotowaliśmy cztery różne aranżacje, o których więcej powie nam ekspert Myloview.

Minimalistyczny deseń

Z pewnością każdy z nas, gdy był mały, na lekcjach plastyki w szkole rysował wspomnienia z wakacji, które dotyczyły pobytu w górach. Wówczas mieliśmy okazję wykazać się naszym talentem, a na kartce papieru pojawiały się górskie szczyty, które przypominały zabawne trójkąty, pokryte na jednym z wierzchołków białą plamą symbolizującą śnieg. Naszą pierwszą propozycją jest więc nowoczesna, oszczędna w wyrazie tapeta, która składa się właśnie z takich, przypominających dziecięce obrazki, wizerunków gór. Ich charakter nie będzie jednak infantylny.

Wybierzmy wzór, który odznacza się wyrazistą kolorystyką. Doskonałym przykładem jest kompozycja, składająca się z trzech górskich szczytów o pastelowych kolorach, zaprezentowana jednak na intensywnie czarnym tle. Inną propozycją jest monochromatyczny deseń, na którym wspomniane trójkąty nachodzą na siebie, tworząc silnie zgeometryzowany wzór, który dopiero po chwili możemy zidentyfikować jako górzysty pejzaż. – doradził nam ekspert Myloview.  

tapeta góry geometria

Abstrakcja na tapecie

Jeśli lubimy nowoczesne i niebanalne aranżacje, które przykuwają oko, z pewnością przypadnie nam do gustu abstrakcyjna tapeta. Góry od zawsze fascynowały artystów, co szczególnie było widać w okresie romantyzmu czy Młodej Polski. My jednak nie chcemy się skupiać na nastrojowych pejzażach. Szukamy wzorów, które będą się rzucać w oczy, nawiązując bardziej do współczesnych dzieł sztuki. Co więc może się znaleźć na ścianie w naszym pokoju?

Wszystko tak naprawdę zależy od naszej fantazji, bo do wyboru mamy mnóstwo najprzeróżniejszych wzorów. Ciekawą propozycją jest deseń, składający się z kilku łańcuchów górskich, które zaprezentowane są jednak w niezwykle minimalistyczny sposób – jako wykresy lub zygzaki. Innym pomysłem są wierzchołki złożone z malutkich kwadracików lub rombów. Taka kompozycja oglądana z bliska jest trudno do rozszyfrowania, jeśli jednak odejdziemy nieco dalej, okaże się, że to mozaika, która będzie się idealnie komponować w nowoczesnej aranżacji. Im bardziej zaskakujący wzór wybierzemy, tym bardziej niebanalny efekt otrzymamy.

Skandynawia w centrum

We wnętrzach nieustającą popularnością cieszy się styl skandynawski. Jego zaletą jest to, że jest funkcjonalny, praktyczny i ponadczasowy. Doskonale łączy nowoczesny design z przytulnymi materiałami i tkaninami, jego minimalistyczny charakter znakomicie sprawdza się w kameralnych mieszkaniach, a bogactwo mebli, sprzętów i dodatków utrzymanych w tej estetyce powoduje, że bez najmniejszych kłopotów stworzymy  taką aranżację. W takiej stylizacji doskonale będzie się natomiast prezentować górska tapeta.

By podkreślić skandynawski klimat, wybierzmy deseń, który znakomicie oddaje zimową aurę, jaka panuje w północnych krajach. Moją propozycją jest wzór, który imituje splot grubego, wełnianego swetra. Jednak nie tylko o imitację materiału tutaj chodzi, lecz także o przedstawienie, jakie najczęściej znajduje się na takim ubraniu. To oczywiście górski widok i typowo skandynawskie ornamenty. Wybierając kolorową tapetę, ożywimy przestrzeń i sprawimy, że pokój stanie się bardziej przytulny.

Wiosenny widok

Z czym nam się kojarzą alpejskie czy tatrzańskie szczyty? Przede wszystkim z zimą. Na sam koniec przygotowaliśmy jednak nieco inne tapety. Wiosna w górach to zupełnie wyjątkowy czas. Gdy wreszcie stopi się zalegający śnieg, naszym oczom ukazują się intensywnie zielone hale i porośnięte mchami skalne ściany. To połączenie soczystej barwy i surowych w wyrazie wierzchołków daje niesamowite efekty. Wybierzmy więc deseń, na którym będzie dominować właśnie taka kolorystyka.

Wybór konkretnego wzoru schodzi tutaj na drugi plan. Możemy sięgnąć po powtarzający się motyw trójkątów, pasmo górskie przypominające papierowe origami czy egzotyczny pejzaż z motywem tropikalnego lasu. Najważniejsze jednak, żeby główną rolę w naszej aranżacji grała soczysta zieleń. Pójdźmy nawet o krok dalej i wprowadźmy do wystroju salonu poduszki, dywan lub zasłony w takim odcieniu. To znakomity pomysł, żeby stworzyć pozytywnie nastrajające wnętrze, w którym będziemy się doskonale czuć.

Tapety to niekończące się bogactwo inspiracji, podobnie jak góry, których wizerunek może przyjmować tak odmienne oblicza. Znajdźmy wzór, który najbardziej pasuje do naszej dotychczasowej aranżacji i cieszmy się zupełnie nowym pokojem na najwyższym poziomie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ