Stoły do różnych pomieszczeń

0
2081

Stół jest tak prostą rzeczą, że aż nie wiadomo, jak go określić. Najprościej można powiedzieć, że jest to mebel, który znajduje swoje miejsce w różnych pomieszczeniach. Głównie służy do gromadzenia się przy nim ludzi w celu spożycia posiłku. Lecz wyróżniamy nie tylko stoły kuchenne, stoły do salonu, czy stoły do jadalni. Gdyż są jeszcze stoły do ogrodu, stoliki kawowe, czy wielkie stoły biesiadne. Lecz oprócz tych wymienionych mówimy czasem też o stołach operacyjnych, stołach bilardowych, stołach do gier hazardowych, stołach wiejskich np. na weselu, czy stole szwedzkim na bankiecie.

Jedno łączy wszystkie stoły, że przeznaczone są do tego, aby umieszczać na nich różne przedmioty. Poza tym zadaniem stołu jest danie człowiekowi możliwości wygodnego operowania przedmiotami w pozycji siedzącej lub stojącej. Stoły wykonywane są w różnych kształtach. Najbardziej popularne są stoły prostokątne. Lecz są również stoły kwadratowe, stoły owalne, a nawet stoły trójkątne. Stoły wykonywane są z różnych materiałów. I tu najczęściej wybierane są te z drewna. Lecz są również stoły wykonane z płyt, z plastiku, z metalu, z wikliny. Stół, to taki mebel, który posiada szerokie znaczenie symboliczne zakorzenione w kulturze polskiej, jak i ogólnie w kulturze europejskiej.

Przy stole zbiera się rodzina podczas wigilii, podczas Świąt, jak również na niedzielny obiad. Zbierają się najbliżsi i przyjaciele podczas przyjęć okolicznościowych. Przy stole spotyka się rodzina, aby w ciągu dnia zjeść przynajmniej jeden wspólny posiłek. I dlatego mówimy, że stół jest symbolem ciepła domowego. Stół jednoczy, wzmacnia, scala, przybliża i integruje rodzinę. Przy wspólnym stole buduje się więź rodzinna i poprawiają się relacje pomiędzy członkami rodziny.

Gdy stoimy przed wyborem kupna stołu do naszego domu, to najpierw musimy rozważyć to, w którym pomieszczeniu znajdzie on swoje miejsce. Gdyż od tego zależy jego wielkość, kolor, budowa. Gdyż inny będzie stół na przykład do kuchni, gdzie będziemy jadać z najbliższymi i korzystać z niego podczas przygotowywania posiłków. A zupełnie inny będzie do salonu. Gdyż przy nim będziemy biesiadować nie tylko z domownikami, lecz również z naszymi gośćmi. Ponadto powinien być kolorystycznie dopasowany do innych mebli, oraz dużo większy z racji swojego przeznaczenia. Wyjątkowy jest stół posiadający okrągły kształt. Gdyż nie pozwala nikomu zająć miejsca mniej lub bardziej uprzywilejowanego. Wszyscy siedzący przy okrągłym stole mają jednakowo prestiżowe miejsca. Nawet w polityce taki okrągły stół spełnił swoje zadanie, co zapewne pamięta starsze pokolenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ