Rak

Rak to inaczej nowotwór złośliwy z tkanki nabłonkowej. Każdy rak to nowotwór, ale nie każdy nowotwór złośliwy to rak. Rak nie rozwija się nagle, potrzeba trochę czasu, żeby powstał oraz żeby urósł i dawał objawy. Wszystko zaczyna się od mutacji genów i powstania pierwszych zmienionych komórek. Te komórki się namnażają i stymulują angiogenezę, czyli powstawanie naczyń krwionośnych, które za pośrednictwem krwi będą dostarczać im składników niezbędnych do dalszego wzrostu. Następnie za pomocą tychże naczyń komórki nowotworowe mogą naciekać inne komórki, czyli powstają tak zwane przerzuty.

Objawami alarmującymi przy wystąpieniu nowotworu są gorączki, nocne poty, znaczna utrata masy ciała w ostatnim czasie, bez zmiany diety lub trybu życia. Jeżeli wystąpiły takie objawy to należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Jakie są najczęstsze nowotwory?
90% nowotworów w Polsce stanowią raki, inne to na przykład glejaki, chłoniaki, mięśniaki czy białaczka.

W ostatnich latach wzrosła zachorowalność społeczeństwa na nowotwory złośliwe, w tym raki. Najpopularniejszymi nowotworami złośliwymi w Polsce są:
a. u mężczyzn
– rak płuca i oskrzeli
– rak prostaty
– rak jelita grubego
b. u kobiet
– rak piersi
-rak jelita grubego
– rak płuca

Inne narządy, które może obejmować rak to na przykład nerki, trzustka, skóra, żołądek i tym podobne.
Jakie objawy daje rak i czy rak boli?
Są pewne wspólne objawy toczącego się procesu nowotworowego w organizmie i zostały one wymienione wyżej. Objawy dla poszczególnych raków mogą być różne.
Rak trzustki może powodować ból w nadbrzuszu i promieniujący do pleców lub barku. Do tego nudności, wymioty, dyskomfort i uczucie pełności.
Rak nerki to krwiomocz, czyli wydalanie moczu z krwią i ból pleców w okolicy lędźwiowej.

Należy podjąć się leczenia nowotworu, ponieważ może przynieść to świetne skutki. Do wyboru są rozmaite formy leczenia – usuwanie chirurgiczne guza, radioterapia, chemioterapia, immunoterapia, terapia hormonalna i terapia celowana, czyli leczenie biologiczne.

www.geostrefa.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ