Oczyszczacz powietrza

Na rynku sprzętu domowego i elektrycznego pojawia się coraz więcej oczyszczaczy powietrza. Producenci przekonują, że uchronią nas przed szeregiem zanieczyszczeń i pozwolą odetchnąć pełną piersią we własnym domu. Czy warto mieć takie urządzenie na wyposażeniu? Przekonajmy się.

Jeszcze do niedawna takie stwierdzenie wydawałoby się absurdalne, ale powietrze może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Temat smogu w polskich miastach powraca na języki każdej jesieni, a to nie jedyne zagrożenie dla naszych dróg oddechowych czyhające w atmosferze. Alergeny, wirusy i bakterie, nawet doskonale wszystkim znany kurz. To wszystko niewidoczne drobiny, które corocznie odpowiadają za problemy zdrowotne setek tysięcy ludzi. Oczyszczacze powietrza mają za zadanie filtrować powietrze w pomieszczeniach zamkniętych, odsiewając te niepożądane i szkodliwe cząsteczki.

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Jak działa oczyszczacz powietrza dla domu? Według zapewnień producentów… cicho i skutecznie. Oczyszczacz to, wbrew pozorom, bardzo dyskretny sprzęt, który może pracować przez całą dobę. Jego podstawowe zadanie polega na wytwarzaniu wewnętrznego obiegu powietrza w pokoju. Zanieczyszczone powietrze jest wciągane do urządzenia przez wentylator. Umieszczone w środku filtry, często wyposażone w powłokę antybakteryjną, zatrzymują cząsteczki zanieczyszczeń. Nie tylko pyły zawieszone, czyli drobiny smogu przedostające się do wnętrz domów i mieszkań przez otwarte okna, ale także roztocza, drobnoustroje i inne czynniki wywołujące reakcje alergiczne oraz podrażnienia dróg oddechowych.

Osoby przebywające w pokoju nie odczuwają tego sztucznego obiegu jako przeciągu, odczuwają za to poprawę jakości powietrza. Oczyszczacze usuwają bowiem także przykre zapachy. Wiele urządzeń jest również wyposażona w funkcje jonizacji i nawilżania, pomagają zatem pozbyć się tak zwanego „zaduchu” w gorzej wentylowanych pomieszczeniach.

Jaki oczyszczacz dla domu wybrać?

Dostępne w sprzedaży oczyszczacze powietrze dzielą się przede wszystkim pod względem powierzchni, jaką są w stanie pokryć swoim działaniem. Nieduże, przenośne oczyszczacze powietrze, takie jak np. Fellowes Area Max Baby DB5, działają na powierzchni do 12 metrów kwadratowych. Ich ceny zaczynają się od kilkuset złotych. Zasięg działania dużych, stojących oczyszczaczy, takich jak urządzenia marki Stadler, to na nawet 74 metry kwadratowe. Jeden oczyszczacz tego typu może więc filtrować powietrze praktycznie w całym mieszkaniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ