Wśród systemów monitoringu, które możemy zakupić do domu czy firmy, z pewnością najlepsze parametry pracy oferuje monitoring IP. Daje znakomity obraz, jest wygodny w obsłudze i co najważniejsze skutecznie chroni nas oraz nasze mienie przed różnego rodzaju zagrożeniami.
Rodzaje monitoringu i który z nich wybrać
Na rynku istnieje wiele systemów monitoringu, które różnią się m.in. sposobem przesyłania sygnału czy jakością obrazu z kamer. Mamy więc np. monitoring analogowy, systemy HD, a nawet urządzenia dające jakość 4K. Poza jakością obrazu, systemy te oferują różne dodatkowe funkcje, a możemy też zakupić sprzęt w bardzo prostej i taniej wersji. Najtańsze są monitoringi analogowe i to na nie decydują się osoby, dla których głównym kryterium wyboru jest cena. Niestety decyzja o kupnie tradycyjnych systemów zabezpieczenia często rodzi rozczarowanie. Dlaczego? Ponieważ np. monitoring analogowy pozbawiony jest wielu nowoczesnych rozwiązań, które mogą okazać się nam potrzebne. Dlatego osoby myślący o profesjonalnej ochronie posiadłości czy firmy decydują się na monitoring IP.
Funkcje, które są ważne w systemie monitoringu
Dlaczego warto postawić na monitoring sieciowy IP? Weźmy choćby monitoring online. Umożliwia on transmisję obrazu na odległość przez Internet. Np. leżymy sobie na plaży na drugim końcu świata i jednocześnie możemy obserwować, co dzieje się w naszym domu. System analogowy nie ma tej funkcji, ponieważ sygnał przesyła wyłącznie po kablu do jednego komputera.
Druga sprawa to jakość obrazu. Teoretycznie wydaje nam się, że jakość z kamer analogowych jest zadowalająca dla naszych potrzeb. Jednakże wystarczy, że ewentualni włamywacze dobrze się zakamuflują, a obraz z monitoringu będzie bezużyteczny. Kamery analogowe nie dają bowiem zadowalającego obrazu szczegółów. Szczegółowość obrazu jest istotna, a im jest lepsza, tym łatwiej później zidentyfikować twarze, rejestracje aut, szczegóły ubioru itd. Takie funkcje oferuje tylko monitoring IP. Warto sprawdzić kamery obrotowe IP dostępne w sklepie Montersi.pl: https://www.montersi.pl/kamery-obrotowe-ip
Rozdzielczość obrazu jest kluczowa w monitoringu
Kamery w systemie IP mają rozdzielczość nawet 4Mpx, podczas gdy najlepsze kamery zwykłe oferują tylko 2Mpx. Pamiętajmy, że pozbawiając się możliwości podejrzenia szczegółów pozbywamy się największej siły, jaką monitoring w ogóle powinien nam oferować. Chodzi oczywiście o szczegółowość obrazu, ale też funkcje takie jak widzenie w nocy i późniejszą zaawansowaną analizę obrazu.
Dodatkowo monitoring IP pozwala nam zapisywać nagrania szybko i łatwo. Wiele kamer tego systemu posiada wejścia na kartę micro S.C. W ten sposób możemy samodzielnie tworzyć zapisy i je archiwizować. To świetna opcja np. dla np. sklepów, których nie stać na profesjonalną ochronę. Do tego warto dodać informację, że kamery i systemy IP są łatwe w instalacji. Ale to nie wszystko. Urządzenia IP są kompatybilne ze standardami PoE. Co to oznacza? Że transmisja obrazu przepływa nie tylko internetowo, ale także przez zwykły kabel sygnałowy, tak jak w monitoringu analogowym.