Klimatyzator czy wentylator domowy?

Jeśli jest Ci za gorąco, dobrym sposobem na orzeźwienie będzie zakup urządzenia chłodzącego. Jakiego? Do wyboru masz ich sporo. Dwa są szczególnie popularne: z uwagi na niską cenę i natychmiastowy efekt wentylator, z kolei pod względem wydajności i efektywności klimatyzator. Co zatem wybrać?

Jakiej wielkości jest pokój, który chcesz schłodzić?

Jedną z podstawowych kwestii stanowi rozmiar pokoju, w którym ma się znaleźć urządzenie (bądź tego, w którym będzie stało najczęściej). Jeśli pokój jest duży, najlepszy okaże się klimatyzator. To sprzęt o działaniu szerokim i wpływający na komfort wszystkich osób, które znajdą się w pokoju.

Znacznie gorsze są pod tym względem wentylatory. Modele stojące sprawdzą się w pomieszczeniu małym lub średnim, jednak nie ochłodzą ich całych, a jedynie fragment, który będą owiewać. Z kolei modele biurkowe działają punktowo – na osobę, na którą wieją.

Ile osób ma korzystać z urządzenia jednocześnie?

Odpowiedź na to pytanie częściowo zawiera się w poprzednim punkcie. Wentylatory działają na mniejszą skalę: biurkowy wieje na pojedynczego użytkownika, stojący zaś – jeśli ma obracaną głowicę – na te, które znajdują się w zasięgu. Klimatyzator wpływa na komfort wszystkich.

klimatyzatory

Urządzenie będzie stało w jednym pokoju czy ma być mobilne?

Tu odpowiedź jest prosta: mobilny jest wyłącznie wentylator. Klimatyzator montuje się na ścianie, więc jego działanie zostaje ograniczone do jednego pokoju. Możliwe jest wybranie modelu przenośnego, jednak musimy pamiętać, że potrzebuje obecności okna. Na podobieństwa podstawowej wersji wyprowadza ciepło z pomieszczenia na zewnątrz za pomocą rury, którą umieszcza się w otwartym oknie.

Mało tego, mobilny wentylator zabierzesz ze sobą w podróż, np. wyjeżdżając na urlop do domku letniskowego.

Gdzie mieszkasz: w domku jednorodzinnym czy bloku?

To z pozoru dziwne pytanie jest bardzo ważne. Klimatyzator jest urządzeniem, które najlepiej montować w domku jednorodzinnym (w budynku własnościowym), ponieważ wymaga ingerencji w fasadę, a czasem w ścianę nośną. Wentylatory można stosować wszędzie, gdzie tylko się chce, pod warunkiem dostępu do gniazdka elektrycznego.

Jak często chcesz schładzać pomieszczenie?

Jeśli rzadko bywasz w domu lub planujesz korzystać z urządzenia jedynie paręnaście minut dziennie, zakup klimatyzatora mija się z celem. Niepotrzebnie wydasz pieniądze i poświęcisz czas na jego montaż. Klimatyzator skutecznie zastąpi system wentylacji i ogrzewania – skorzystaj z niego, jeśli zależy Ci na rozwiązaniu uniwersalnym, całorocznym.

wentylatory

Jaki efekt Cię zadowala: doraźny czy trwały?

Jeśli chcesz się natychmiastowo ochłodzić i nie zależy Ci na zmianie temperatury w pomieszczeniu (nadal będzie gorąco), właściwszy okaże się wentylator. Klimatyzator – jak już zostało wyjaśnione – to urządzenie profesjonalne, które działa nie tylko w momencie pracy, ale także po jej zakończeniu.

Na wydatki jakiego rzędu jesteś przygotowany?

Wentylator to urządzenie tańsze zarówno podczas zakupu, jak i eksploatacji. Montaż klimatyzatora wiąże się z poświęceniem większych funduszy. Musisz też pamiętać o kwestii napraw i konserwacji, by utrzymać go w dobrym stanie. Większe opłaty wiążą się z większą funkcjonalnością – pamiętaj o tym.

Więcej różnic pomiędzy wentylatorem a klimatyzatorem poznasz dzięki artykułowi: Wentylator a klimatyzator – najważniejsze różnice. Przeczytaj go i sporządź notatki, by wybrać urządzenie w pełni dopasowane do Twoich potrzeb.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ