Choć kabiny prysznicowe to w porównaniu z wannami dość młody trend, na mały wybór nie możemy narzekać. Rynek zalewają coraz to bardziej wymyślne modele kabin. Wybierając model do swojej łazienki, nie jesteśmy już ograniczeni do prostych kwadratów. Teraz w ogóle odchodzi się od ścianek – im mniej ograniczeń, tym lepiej. Dzięki temu powstają kabiny prysznicowe będące swoistymi dziełami sztuki. W tym poradniku skupimy się na podstawowych rodzajach kabin i podpowiemy, czym kierować się podczas urządzania łazienki.

Z brodzikiem czy bez?

Pierwszym pytaniem, które musimy sobie zadać przed zakupem kabiny prysznicowej, jest kwestia brodzika. Rozwiązania przewidujące brodzik są wygodne o tyle, że wyraźnie oddzielają przestrzeń kąpielową od reszty łazienki. Mają odpowiednio wyprofilowaną powierzchnię, która ułatwia odpływ wody. Wystarczająco głębokich brodzików można też używać jako wanienek dla najmniejszych dzieci.

Eliminując brodzik z kabiny prysznicowej, otwieramy sobie możliwości aranżacyjne. Oszczędzamy również cenną przestrzeń i zapewniamy pomieszczeniu elegancki minimalizm. To jednak rozwiązanie niepozbawione wad. Przede wszystkim dużo trudniej wprowadzić taki projekt w życie. Wyprofilowania wymaga podłoga w obszarze natrysku – tak, aby woda samoczynnie ściekała do odpływu.

Jakie ścianki i drzwi?

Kabiny prysznicowe różnią się przede wszystkim kształtem. Najczęściej spotykane są kabiny narożne, gdyż pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca w łazience. Nieco więcej przestrzeni zapewniają użytkownikom kabiny kwadratowe i prostokątne. Istotną decyzją jest także materiał, z jakiego ścianki są wykonane. Warto zdecydować się na szkło, gdyż cechuje się ono dużą wytrzymałością i prezentuje się nieporównywalnie lepiej niż plastik. Ten jednak jest lżejszy i z pewnością tańszy.

Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na szklane ścianki, staniemy przed kolejnym wyborem – dotyczącym rodzaju drzwi. Ze względu na oszczędność miejsca bardzo popularne są drzwi przesuwne. Mogą być jednoelementowe bądź kilkuelementowe. W większych łazienkach warto zastanowić się nad drzwiami skrzydłowymi. Otwiera się je jak każde tradycyjne drzwi, dzięki czemu takie kabiny prysznicowe są bardzo wygodne. Do wyboru mamy zarówno modele jedno-, jak i dwuskrzydłowe. Można spotkać się również z drzwiami wahadłowymi, które przeznaczone są raczej do większych łazienek.

A może bez drzwi?

Coraz większą popularnością cieszą się kabiny prysznicowe typu walk-in. Takie rozwiązanie odznacza się eleganckim minimalizmem i pozwala oryginalnie urządzić łazienkę. Możemy sobie na nie pozwolić wyłącznie, jeśli mamy na taki natrysk wystarczająco dużo miejsca. Projektując kabinę walk-in, musimy umiejscowić ją bowiem tak, by woda z prysznica nie zalewała reszty łazienki.

Producenci kabin prysznicowych prześcigają się w nowatorskich rozwiązaniach i atrakcyjnych designach. Dzięki temu na rynku można znaleźć atrakcyjne modele do każdej dosłownie łazienki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ