Zima zbliża się wielkimi krokami. Mimo, że wszyscy się jej spodziewają, to jednak co roku są tacy, których nagły atak zimy potrafi zaskoczyć. I nie chodzi tu tylko o drogowców. Mowa również o właścicielach domów, którzy nie zabezpieczyli odpowiednio swoich dachów przed zimą.

Dach zimą

Odpowiednie zabezpieczenie dachu jest niezwykle istotne ze względów bezpieczeństwa. Chodzi o to, że zalegający śnieg waży dużo, zwłaszcza gdy leży na całej powierzchni dachu.

Problemem jest również spadający z dachu śnieg, który jest bardzo niebezpieczny dla domowników. Nie chcielibyśmy też aby wielka bryła śniegu spadła na głowę komuś z naszych gości.

Jak zatem przygotować tę ważną część domu jaką jest dach do zimy? Na pewno ważne jest zamontowanie odpowiednich barierek przeciwśniegowych. Ich celem jest dzielenie zalegającego śniegu na mniejsze, lżejsze części. Dzięki temu spadający z dachu śnieg nie jest już zagrożeniem.

Takie barierki warto montować na całej powierzchni dachu, w szczególności jednak w okolicach wejście do domu, do garażu, wzdłuż chodniczka dookoła domu oraz tam gdzie w pobliżu domu rosną delikatne rośliny, które mogłyby zostać uszkodzone przez ciężki, spadający śnieg.

Obowiązkowe odśnieżanie

Dla bezpieczeństwa warto również pamiętać o regularnym odśnieżaniu dachu, zwłaszcza w przypadku dachów o niewielkim kącie nachylenie czy dachach płaskich. Tu inaczej niż w przypadku dachów stromych śnieg nie spada sam, a przynajmniej nie w całości. Dlatego regularne odśnieżanie jest bardzo ważne. Także jeśli jest to dom z poddaszem użytkowym, i zalegający śnieg zasłania okno dachowe. Tego typu okna posiadają odpowiednie zabezpieczenie i odporność na ciężki śnieg, jednak zasłonięte śniegiem okno nie spełnia swojej funkcji i nie dostarcza do pomieszczenia światła, które zimą jest tak bardzo potrzebne.

Dlatego zanim zima nas zaskoczy warto pomyśleć odpowiednio wcześniej o zamontowaniu na dachu barierek, a gdy spadnie spora ilość śniegu odśnieżać dach tam gdzie jest to konieczne, aby zapewnić sobie i swoim gościom bezpieczeństwo i komfort podczas długich, zimowych wieczorów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ