EKG to skrócona nazwa elektrokardiografii, czyli jednego z podstawowych badań stosowanych w diagnostyce chorób i ocenie pracy mięśnia sercowego. Wszelkie zaburzenia rytmu jego pracy można za pomocą tego badania szybko i precyzyjnie określić. Co więcej w wielu przypadkach pozwala ono zdiagnozować nawet najpoważniejsze choroby.

Istota badania

EKG serca należy do badań bezinwazyjnych. Dzięki temu jest też jednym z najbezpieczniejszych dla organizmu. Pomimo, że nie ma na niego żadnego wpływu, jest niezwykle skuteczne. Za pomocą specjalnego aparatu i elektrod przyssanych do skóry rejestracji podana zostaje elektryczna czynność serca. Zapis tej pracy prezentuje tak zwana krzywa EKG. Poza prądami czynnościowymi serca, krzywa ta prezentuje również rozmiar komór sercowych oraz uszkodzenia mięśnia, jeśli do takich w przeszłości doszło.

Profilaktyka i leczenie

Badanie elektrokardiograficzne przeprowadza się zarówno w profilaktyce, jak i w diagnostyce oraz monitorowaniu postępów leczenia chorób serca. Lekarz może zlecić je zarówno osobie zdrowej, która na przykład szykuje się do większej aktywności fizycznej, jak i osobie chorej. Wskazaniami do wykonania badania są bóle w klatce piersiowej, nierównomierna praca serca, omdlenia czy nadciśnienie. Poza tym regularnie wykonuje się je u osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca, stosują leki na arytmię, czy są po przebytym zawale.

Przygotowanie do badania

Żeby badanie było miarodajne, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Co najmniej na godzinę przed badaniem nie należy stosować żadnych używek, ani leków, które przyspieszają pracę serca. Należy też organizm wyciszyć, szczególnie, jeśli wcześniej wykonaliśmy jakiś wysiłek. Kolejna rzecz to pusty żołądek. Co prawda lekki posiłek jest dozwolony, ale im w żołądku mniej, tym mniejsze ryzyko, że będzie on uciskał na serce i zakłóci obraz.

Badanie EKG jest szybkie, tanie i bardzo skuteczne. Dlatego nie należy się go bać. Regularnie przeprowadzane pozwala zawsze kontrolować pracę serca i refować w odpowiednim momencie, gdy trzeba.

prowital.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ