Alkoholizm jest olbrzymim problemem społecznym i chorobą, na którą cierpi bardzo wiele osób. Brak kontroli nad spożywaniem alkoholu dotyczy znacznie większej liczby osób niż te znajdujące się na terapiach w specjalnych ośrodkach i przychodniach. Warto przyjrzeć się samemu zjawisku alkoholizmu i zobaczyć dzięki temu jak przebiega leczenie alkoholizmu oraz czy przymusowe leczenie alkoholika jest skuteczne.
Czym jest alkoholizm?
Alkoholizm jest chorobą, uzależnieniem, które sprawia, że osoba chora traci kontrolę nad swoim życiem i poddaje je w całości alkoholowi. Alkoholik to osoba, której organizm charakteryzuje się zwiększoną tolerancją na alkohol, wszelkie relacje społeczne powiązane są ze spożywaniem alkoholu w różnej postaci. Przyczyny sięgania po butelkę są różne. Mogą to być codzienne problemy, nieradzenie sobie ze stresem, chęć lepszego samopoczucia, ulżenie w bólu czy bezrobocie. Wiele osób bagatelizuje ten problem, ale tak naprawdę walka z tym problemem musi się zacząć w głowie samego alkoholika.
Początek walki z alkoholizmem
Walka z problemem alkoholizmu zaczyna się od odwyku. Ile trwa odwyk alkoholowy – trudno powiedzieć. Wszystko zależy od samego chorego, niemniej jednak należy brać pod uwagę, że może trwać przynajmniej kilka miesięcy. Samo wychodzenie z alkoholizmu może trwać nawet całe życie już po ukończeni terapii alkoholowej. Podczas odwyku następuje przerwa w piciu podczas której organizm poddany jest regeneracji. Z ciała ustępują wszelkie toksyny i ustaje negatywny wpływ na działanie ludzkiego ciała.
Przymusowe leczenie alkoholizmu
Po odwyku niezwykle ważna jest właściwa terapia prowadzona przez lekarzy specjalistów w sposób indywidualny i grupowy. Najbardziej rozpoznawalnym elementem leczenia alkoholizmu jest uczestnictwo w grupach wsparcia popularnie zwanych AA – Anonimowi Alkoholicy. Jest to element psychoterapii, który może mieć decydujące znaczenie w wyjściu z problemu alkoholowego.
Czy przymus coś daje?
Generalnie leczenie alkoholizmu jest dobrowolne. Istnieją jednak sytuacje, gdy osoba chora może być zmuszona do leczenia, np. wyrokiem sądu. Jest to więc jedna z dróg dopuszczalnych przez obowiązujące prawo. Do takiej sytuacji może dość w momencie, gdy osoba uzależniona zagraża nie tylko sobie, ale też innym. Skuteczność tej drogi jest dyskusyjna i zależy przede wszystkim od samego chorego. Pracownicy ośrodków walczących z uzależnieniami podkreślają, że przymusowe terapie alkoholowe wymagają więcej czasu i energii niż w sytuacji, gdy chory dobrowolnie poddaje się leczeniu.
Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/przymusowe-leczenie-alkoholika