Co to jest związek frazeologiczny? Frazeologizmy w praktyce

Na co dzień bardzo często spotykamy się z frazeologizmami, często także sami ich używamy, niekiedy nawet nieświadomie. Związki frazeologiczne utarły się już w naszym języku do tego stopnia, że bardzo często ich używamy w trakcie swobodnych konwersacji. Czym jednak z punktu widzenia są frazeologizmy?

Co to jest związek frazeologiczny?

Związek frazeologiczny, inaczej nazywany frazeologizmem jest połączeniem często dwóch, ale generalnie kilku wyrazów mających określone znaczenie. To znaczenie nie jest dosłowne, często nie ma nic wspólnego z wyrazami użytymi we frazeologizmie. Słowa użyte w związku frazeologicznym mają nowe, zupełnie inne znaczenie. Przykładowo, jeśli chcemy powiedzieć, że ktoś jest bezduszny i niewzruszony, to mówimy, że „ma serce z kamienia”, co oczywiście nie oznacza dosłownie, że jego serce składa się z kamienia.

Związki frazeologiczne w innych językach.

Frazeologizmów nigdy nie należy tłumaczyć dosłownie. Szczególnie zdania będące frazeologizmem są różne dla różnych języków. To dlatego, że bardzo często takie powiedzenia są rymowane i nie można ich tłumaczyć dosłownie.

Klasyfikacja związków frazeologicznych

Frazeologizmy możemy podzielić na trzy typy: wyrażenia, zwroty i frazy. Te pierwsze składają się z rzeczownika bądź przymiotnika i imiesłowu przymiotnikowego, przykładem takiego frazeologizmu są choćby „krokodyle łzy”. Zwrot składa się z czasownika połączonego z imiesłowem przysłówkowym, zaś fraza jest zdaniem lub równoważnikiem zdania. Przykład takiego frazeologizmu, który jest frazą to choćby słynne powiedzenie „człowiek człowiekowi wilkiem”.

www.metasetagalareta.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ