borowina

Kąpiele borowinowe mają niezwykły nacisk na nasze zdrowie. Borowina działa w leczeniu stanów zapalnych, zaburzeń kości, mięśni oraz stawów. Jest wykorzystywana przy wielu dolegliwościach kobiecych. Także dobrze działa na wygląd skóry, która stoi się dzięki niej gładka jak jedwab. Zabiegi z borowiny wykonywa się w wielu ośrodkach w Polsce, natomiast z powodzeniem można je wykorzystywać bezpośrednio w domu.

Borowina – czym jest

Borowina to sposób torfu o wielkim stopniu przetworzenia przez bakterie. Jego złoża uformowały się 10 tys. lat p.n.e. Najwięcej znajduje się go w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce kąpiele borowinowe zastosowano po raz pierwszy w celach medycznych w 1858 roku w Krynicy Górskiej. Borowina zawiera substancje organiczne: kwasy fulwonowe oraz humusowe, białka, węglowodany, bituminy, garbniki, makro- oraz mikroelementy.

Borowina – właściwości medyczne

Borowina działa w:
•dolegliwościach reumatycznych,
•ciężkim oraz przewlekłym stanie zapalnym organów ruchu: kości, stawów, mięśni, obrzękach po stłuczeniu, złamaniu, zwichnięciu, bólach szyjnych, barkowych, lędźwiowych, zapaleniu stawów kręgosłupa, bólach kręgosłupa,
•dolegliwościach układu nerwowego, takich jak rwa kulszowa, niedowłady, porażenia,
•dolegliwościach układu krążenia, np. miażdżycowym zwężeniu naczyń,
•dolegliwościach układu pokarmowego, m.in. zmniejsza wrzody żołądka, długotrwałe zapalenie jelit, stany kurczowe jelita grubego,
•dolegliwościach kobiecych, jak nadżerki, stany zapalne przydatków oraz pochwy, po operacjach ginekologicznych, przy niedoczynności hormonalnej jajników,
•menopauzie – nawilża oraz regeneruje śluzówkę pochwy, zmniejsza sygnały menopauzy (dostępna jest w postaci tamponów dopochwowych),
•kosmetyce – wygładza zmarszczki, poprawia wygląd włosów, ujędrnia skórę.

borowina to naturalny kompres na wiele dolegliwości

Zabiegi borowinowe – typy

Borowina jest materiałem niezwykle dobrze przyjmowanym przez skórę. Wszystkie kosmetyki wykonywane na podstawie borowiny stosowane są do zabiegów borowinowych odmładzających, modelujących, antycellulitowych oraz odchudzających. Podczas wykonywania zabiegów borowinowych dochodzi do rozpulchnienia skóry oraz naskórka, dzięki czemu substancje aktywne wchodzą w głąb skóry. Na podstawie borowiny wykonywane są mydła, szampony, płyny do kąpieli i sole do kąpieli.
Typy zabiegów:
1. Kąpiel borowinowa – Zabieg tenże powoduje powolne przegrzanie tkanek, co robi ich odpowiedniejsze odżywienie, dotlenienie oraz przyśpiesza usuwanie zbędnych artykułów przemiany materii.
2. Okładanie oraz owijanie – Zabieg borowinowy, gdy smarujemy ciało papką borowinową, a potem owijamy folią, określa się body wrapping.
3. Chłodzenie oraz rozgrzewanie – Kolejnym zabiegiem borowinowym jest ochładzanie wybranych partii ciała w dobrych stanach zapalnych. Borowinę należy schłodzić do blisko 2 stopni, nałożyć na bolesne miejsce oraz owinąć bawełnianą tkaniną. Taki zabieg borowinowy winien być blisko 20 minut. Oddziałuje i na działanie autonomicznego układu nerwowego, zwiększa rozciągnięcie części współczulnej układu nerwowego. Niezwykle efektywnie relaksuje mięśnie oraz obniża ich bolesność, więc taki zabieg borowinowy powszechnie używany jest po wysiłku fizycznym, zawodach czy treningach. Wszystkie zabiegi medyczne z wykorzystaniem borowiny to zdrowy sposób na zdrowie, a przy tym, gdy dbamy o przeciwwskazaniach, to jest zabiegiem naprawdę bezpiecznym, który ułatwi nam pozbyć się wielu choroby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ