O czym pamiętać przy świątecznym stole?

Święta to wspaniały czas spędzony z rodziną, godziny miłych rozmów, ubieranie choinki i rozpakowywanie prezentów. Jednak mało kto wyobraża sobie święta bez pysznego jedzenia – pachnącej zupy, tradycyjnego karpia czy aromatycznego piernika. O czym pamiętać przy świątecznym stole, aby uniknąć przejedzenia i nie obawiać się wizyty u gastrologa?

Według badań naukowych dania serwowane podczas tradycyjnej polskiej Wigilii należą do jednych z najzdrowszych. Najważniejsze jest zachowanie umiaru oraz świadomość tego, których dań możemy zjeść więcej niż jedną porcję. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, aby uniknąć bólu brzucha, wzdęć i uczucia ciężkości, które niestety towarzyszą większości Polaków w pierwszy dzień świąt.

Od czego zacząć?

W większości domów wigilijną kolację rozpoczyna się od zupy – barszczu czerwonego lub grzybowej. Aby uniknąć problemów z żołądkiem lepiej zdecydować się na barszcz, który bogaty jest w witaminę C, potas, magnez oraz żelazo. Aby ograniczyć kaloryczność, można wypić samą  zupę lub zjeść tylko kilka tradycyjnych uszek. Grzyby należą do produktów ciężkostrawnych, a u wielu osób powodują wzdęcia oraz bóle brzucha, jednak nie warto sobie ich odmawiać, jeśli stanowią ulubiony przysmak. Dobrym pomysłem jest dodanie do grzybowej majeranku, który wspomaga trawienie.

Pierogi

Pierogi pojawiają się na wigilijnym stole w większości polskich domów. Najczęściej nadziewane farszem z sera i ziemniaków – czyli pierogi ruskie lub kapustą i grzybami. Najlepiej dla żołądka będzie, jeśli pierogi, które pojawią się na talerzu zostaną przygotowane własnoręcznie a do wyrobienia ciasta wykorzystana zostanie jedynie mąka i woda. Pierogi z kapustą i grzybami to wybór, który bardziej odbije się na trawieniu, dlatego nie warto zjadać ich zbyt wiele. Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z tłustych skwarków, które dodadzą potrawie kaloryczności.

Ryby

Polska wigilia nie obędzie się bez karpia i śledzia – to bardzo dobry zwyczaj, ponieważ ryby to źródło pełnowartościowego białka i cennych kwasów tłuszczowych. Karpia lepiej przygotować w piekarniku niż smażyć na patelni, dzięki czemu mięso będzie miękkie i soczyste a całe danie stanie się lżejsze i mniej kaloryczne. Filet ze śledzia to jedno z najzdrowszych wigilijnych dań – zaledwie 50 gram tej ryby pokrywa dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3. Aby uniknąć uczucia ciężkości i przejedzenia najlepiej zrezygnować z tłustej śmietany i zjeść śledzia skropionego olejem oraz sokiem z cytryny z dodatkiem cebulki.

Dodatki

Dodatki, które pojawiają się na wigilijnym stole zmieniają się w zależności od regionu Polski. Bardzo często jednak na stole gości kompot z suszu, który stanowi wspaniałe niskokaloryczne źródło błonnika oraz witamin. Błonnik jest składnikiem pokarmowym odpowiadającym za trawienie i wspomagającym perystaltykę jelit, dlatego warto zadbać o odpowiednią jego ilość podczas świątecznej kolacji. W większości polskich domów podawana jest sałatka warzywna, która jest doskonałym dodatkiem do potraw o ile nie zawiera zbyt dużo kalorycznego majonezu. Na wielu stołach pojawia się również kapusta, która jest bardzo zdrowa i bogata w witaminę C, jednak spożywana w dużej ilości będzie wywoływać wzdęcia i ból żołądka.

Desery

Po pysznej kolacji pora na deser. Tradycyjnie na polskich stołach pojawiają się makowiec, piernik oraz babka. W przypadku słodkości umiar jest wskazany – spożycie dużej ilości cukru spowoduje odłożenie się nadmiaru kalorii w postaci tkanki tłuszczowej. Zamiast kawy do ciasta warto wybrać herbatkę ziołową, która przyśpieszy trawienie i zminimalizuje ryzyko pojawienia się problemów żołądkowych.

Objawy przejedzenia

Czasami jednak nawet najlepsze rady nie pomagają a świąteczne obżarstwo kończy się bólem brzucha i niestrawnością. Jakie objawy powinny wywołać niepokój i kiedy udać się po poradę do lekarza? Do najczęstszych problemów, z którymi zmaga się gastrologia – czyli dziedzina medycyny zajmująca się dolegliwościami układu pokarmowego – są zgaga, nudności, uczucie pełności, wzdęcia oraz wymioty. Zazwyczaj objawy ustępują samoistnie lub po zastosowaniu domowych metod. Jeżeli jednak symptomy nie ustępują a ból nasila się należy skonsultować się z gastrologiem. Szczególną uwagę na to, co ląduje na talerzu powinny zwracać osoby starsze i cierpiące z powodu chorób metabolicznych. Więcej informacji na temat badań gastrologicznych można znaleźć tutaj: https://cm.enel.pl/centrum-medyczne/uslugi-medyczne/konsultacje-specjalistyczne/gastrologia-fMQyN7

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ